Adam Bodnar kawalerem Orderu Legii Honorowej

Ambasador Francji w Polsce wręczył Adamowi Bodnarowi insygnia kawalera Orderu Legii Honorowej. Dyplomata wyraził uznanie dla zasług i zaangażowania Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz wolności i praw człowieka.

"W uznaniu jego wyjątkowego zaangażowania na rzecz wolności i praw człowieka, Francja odznaczyła RPO Adama Bodnara orderem Legii Honorowej w randze kawalera" - napisał na swoim Twitterze ambasador tego kraju w Polsce Frédéric Billet.

Uroczystości odbyły się w rezydencji ambasadora w czwartek. Kończący kadencję Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał insygnia odznaczenia, które przyznawane są przez prezydenta Francji. Order Legii Honorowej nadawany jest tym, "którzy we wzorowy sposób działają na rzecz promowania Francji i wartości, które Francja promuje w świecie".

Adam Bodnar kawalerem Orderu Legii Honorowej. "Musiał pan bronić państwa prawa"

- Kiedy został Pan wybrany na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, ani Pan, ani nikt inny nie wyobrażał sobie jakie wyzwania staną przed Panem w czasie kadencji. Liczne zmiany instytucjonalne wprowadzone od tego czasu w Polsce nie pozostawiły obojętnymi międzynarodowych instytucji i ich organów, takich jak Komisja Wenecka, Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich, któremu polska Konstytucja gwarantuje niezależność od innych organów państwowych, musiał Pan przypominać i bronić zasad trójpodziału władzy i państwa prawa - mówił ambasador Francji podczas swojego wystąpienia.

Frédéric Billet podkreślał też, że mimo trudnych warunków pracy Adam Bodnar jako Rzecznik Praw Obywatelskich nigdy nie stracił energii i wiary w obronę praw człowieka. Dyplomata podkreślił, że spełniał swoje obowiązki mimo wywieranej na nim presji. Ambasador dodał, że mimo tych trudności może on cieszyć się dużym poparciem Polaków, a Bodnarowi jako RPO ufa 49 proc. badanych.

- Pańska kadencja dobiega końca i przyznając Panu dziś wysokie odznaczenie, Francja pragnie wyrazić uznanie dla Pańskiego zaangażowania na rzecz wolności i praw człowieka i obywatela. Francja stoi na straży praworządności oraz prac człowieka i obywatela na całym świecie, i dlatego pragnie uhonorować wszystkich, którzy za swój obowiązek przyjmują ochronę tych zasad - zasad, które leżą u podstaw demokracji i Unii Europejskiej - argumentował ambasador Billet.

Więcej o: