Nocne spotkanie kierownictwa PiS. Partia zapowiada konsekwencje wobec niepokornych posłów

Członków klubu PiS, którzy zagłosowali przeciwko ustawie o ochronie zwierząt, mogą spotkać konsekwencje - zapowiedziała w nocy z czwartku na piątek rzeczniczka partii Anita Czerwińska. Za nowelizacją głosowało 356 posłów, przeciw było 75, wstrzymało się 18. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Sejm uchwalił w piątek przed pierwszą w nocy nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Zatwierdzone przez Sejm przepisy zakładają między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. W projekcie znalazło się też ograniczenie uboju rytualnego.

"Za" głosowało 176 posłów klubu PiS, przeciw było 38 - wśród nich minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, a wstrzymało się 15. Przeciwko nowelizacji głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski, w tym jej lider i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 15 przedstawicieli Porozumienia, w tym Jarosław Gowin, wstrzymało się od głosu. Nowelizację poparła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz z Porozumienia.

embed

Za zmianami głosowało 128 posłów Koalicji Obywatelskiej, przeciw było czterech, wstrzymał się jeden. Nowelizację poparło także wszystkich 48 posłów Lewicy, z kolei przeciwko głosowało wszystkich 11 posłów Konfederacji. Dwóch posłów PSL-Kukiz 15' zagłosowało "za", przeciw było 22, a dwóch się wstrzymało.

Jak podaje tvn24.pl, powołując się na doniesienia Polskiej Agencji Prasowej, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska zapowiedziała, że wobec członków klubu PiS "będą podjęte decyzje i rozstrzygnięcia zgodnie ze statutem partii". Dodała również, że "będą podjęte konsekwencje" przez kierownictwo wobec koalicjantów PiS - Solidarnej Polski i Porozumienia. Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził wprost, że "nie ma już rozmów" koalicyjnych.

Po pierwszej w nocy kierownictwo PiS spotkało się w gabinecie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. W rozmowach brali udział m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W czwartek Ryszard Terlecki oświadczył, że "jeśli koalicjanci poskromią oczekiwania, to Zjednoczona Prawica powróci do negocjacji". Zaznaczył też, że jeśli tak się nie stanie, rekonstrukcja rządu nastąpi bez udziału koalicjantów, możliwe byłyby też wcześniejsze wybory.

Ustawa o ochronie zwierząt przegłosowana

Nowe przepisy zakazują również wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych. Ubój rytualny będzie możliwy, ale tylko na potrzeby działających w Polsce związków wyznaniowych. Nowelizacja zakłada również powołanie Rady do spraw zwierząt, która ma zajmować się ich dobrostanem.

W ustawie jest też między innymi zaproponowany przez Koalicję Obywatelską zapis o tak zwanej emeryturze dla psów i koni, które pomagały w pracy służbom mundurowym.

Zmiany wejdą w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia, ale są wyjątki. Zakaz hodowania zwierząt na futra zacznie obowiązywać po roku. Z kolei po pół roku wejdą w życie przepisy dotyczące ograniczenia trzymania zwierząt na uwięzi.

Zobacz wideo Minister środowiska o ustawie dot. ochrony zwierząt (wypowiedź z 17 września)