Ustawa o ochronie zwierząt. Marek Suski: Zgłosimy poprawki przywracające zakaz uboju rytualnego

W czwartek odbywa się drugie czytanie projektu ustawy o ochronie zwierząt. Jeden z jego elementów - dotyczący zakazu uboju rytualnego - został odrzucony w pracach komisji. Konsekwencją mogą być kolejne poprawki.

Od kilku tygodni kwestia projektu ustawy o ochronie zwierząt wzbudza sporo kontrowersji. W pewnym momencie doszło nawet do protestów rolników przed siedzibą PiS, w których brała udział między innymi była posłanka Renata Beger.

Marek Suski ogłasza zgłoszenie poprawek

Po rozmowach ostatniej komisji dotyczących ustawy, podjęta została decyzja o zmianach w uboju zwierząt. - Zgłosimy poprawki przywracające zakaz uboju rytualnego, ponieważ on na komisji nie uzyskał większości. Będziemy również uzupełniać te przepisy o rekompensaty dla przedsiębiorców prowadzących działalność z wykorzystaniem uboju rytualnego - powiedział cytowany przez OnetMarek Suski. O tę drugą kwestię wnioskowała opozycja, ale zapis przepadł w komisji.

Podczas nocnych prac komisji rolnictwa nad projektem wykreślony został punkt, w ramach którego miały być wprowadzone nowe rozwiązania ograniczające możliwość uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych.

17 posłów za, 6 przeciw

Poprawka została zgłoszona przez posła Michała Urbaniaka z koła Konfederacji. Spotkała się ona z poparciem większości posłów PiS. - Mandat posła jest wolny. Oczywiście nie jesteśmy z tego powodu zadowoleni, ale zgłosimy poprawkę przywracającą ten zapis - dodał Suski.

Projekt został ostatecznie poparty głosami 17 posłów, podczas gdy sprzeciw złożyło sześciu. W większości posłowie odrzucili ponadto wniosek przedstawicieli Konfederacji, którzy apelowali o odrzucenie zmian w ustawie już w pierwszym czytaniu.

Zobacz wideo "Piątka dla zwierząt". Budka: Będziemy głosować za tym projektem ustawy