Nocne obrady komisji rolnictwa trwały 11 godzin. Wykreślono zakaz uboju rytualnego i poprawkę Ziobry

Nie będzie ograniczeń uboju rytualnego ani zakazu pracy koni w drodze na Morskie Oko - to efekty głosowań na sejmowej komisji rolnictwa, która po 11 godzinach zakończyła prace nad poprawkami do projektu tzw. ustawy futerkowej. Otoczeniu Zbigniewa Ziobry nie udało się przegłosować poprawki, która zakładała odroczenie wprowadzanych zmian o 10 lat.

Komisja rolnictwa zajmująca się projektem "Piątki dla zwierząt" zaczęła prace około godziny 20:30 w środę, a skończyła w czwartek nad ranem, po około 11 godzinach. Do projektu nowelizacji ustawy zgłoszono kilkadziesiąt poprawek - przepadła większość z tych, które nie były autorstwa posłów PiS

Zobacz wideo Rolnicy w Warszawie protestują przeciwko tzw. piątce dla zwierząt Kaczyńskiego

Komisja rolnictwa. Wykreślono zapis o uboju rytualnym. "Mamy ten projekt dziś uchwalić"

Podczas głosowań odrzucono poprawki do projektu zgłoszone przez posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, którzy domagali się m.in. zakazu pracy koni na drodze do Morskiego Oka, a także odszkodowań dla hodowców, którzy będą musieli z dnia na dzień zamknąć swoje fermy futerkowe.

"Zwierzęta dalej będą konać, wioząc cztery litery egoistycznych 'turystów'. "Uzasadnieniem było m.in. twierdzenie, że 'górale dbają o konie'" - napisał Prezes Zarządu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt Konrad Kuźmiński.

Głosami posłów PiS przepadła także poprawka, którą próbowały przeforsować Solidarna Polska i Porozumienie - zakładała ona odroczenie wprowadzanych zmian w czasie i tzw. 10-letnie vacatio legis dla przepisów dotyczących zakazu hodowli zwierząt futerkowych. "Posłowie PiS-u byli przeciw, co zaostrzy konflikt w Zjednoczonej Prawicy. Poprawka została zgłoszona przez posła Norberta Kaczmarczyka jako wniosek mniejszości" - relacjonował dziennikarz RMF FM Patryk Michalski.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali też poprawkę, która zakładała wykreślenie z ustawy zapisu o ograniczeniu uboju rytualnego, choć zapis o tego typu regulacji znalazł się w projekcie firmowanym przez Jarosława Kaczyńskiego. 

Obrady były burzliwe, panował też chaos ws. głosowań. Posłowie opozycji wielokrotnie domagali się, by przesunąć je na rano. - Mamy ten projekt dzisiaj uchwalić! - miało paść w odpowiedzi ze strony posłów PiS (cytuje ich Wirtualna Polska). Zgodnie z harmonogramem Sejmu o godzinie 13 ustawą "futerkową" ponownie ma zająć się Sejm - odbędzie się drugie czytanie projektu.

Więcej o: