Sejm. Projekt PiS "Piątka dla zwierząt" do komisji. Opozycja: "Prezes zdenerwowany", "Nie tak miało być"

Sejm po pierwszym czytaniu projektów zmian w prawie o ochronie zwierząt - jeden autorstwa PiS, drugi Koalicji Obywatelskiej - skierował je do dalszych prac. Teraz zajmie się nimi sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi.
Zobacz wideo "Piątka dla zwierząt". Budka: Będziemy głosować za tym projektem ustawy

Projekt PiS nazwany "Piatką dla zwierząt", przygotowany przez PiS, przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra. Zmiany mają ograniczyć też ubój rytualny i zwiększyć kontrolę nad schroniskami dla zwierząt.

Drugi projekt przygotowali politycy Koalicji Obywatelskiej. Jej posłowie proponują zakaz pokazywania zwierząt w cyrkach. W poselski projekt wpisano też świadczenia dla opiekunów zajmujących się zwierzętami wycofywanymi ze służby - np. policyjnej czy ratowniczej.

Sejm skierował do dalszych prac projekty ws. ochrony zwierząt

Chwilę wcześniej posłowie głosowali nad wnioskiem Konfederacji o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu. Aż 35 posłów Zjednoczonej Prawicy głosowało "za", zaś 20 wstrzymało się od głosu. W tej pierwszej grupie znaleźli się m.in. Tadeusz Cymański, Jan Duda, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak, Jacek Ozdoba, Andrzej Sośnierz, Marcin Warchoł, Zbigniew Ziobro. Pełna lista poniżej.

Posłowie Zjednoczonej Prawicy, którzy zagłosowali za odrzuceniem 'piątki dla zwierząt'Posłowie Zjednoczonej Prawicy, którzy zagłosowali za odrzuceniem 'piątki dla zwierząt' Fot. Sejm.gov.pl

Z kolei wśród posłów, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, znaleźli się m.in. Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin, Piotr Muller i Jadwiga Emilewicz. Pełna lista poniżej.

Posłowie Zjednoczonej Prawicy, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu za odrzuceniem 'piątki dla zwierząt'Posłowie Zjednoczonej Prawicy, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu za odrzuceniem 'piątki dla zwierząt' Fot. Sejm.gov.pl

Za odrzuceniem ustawy w pierwszym czytaniu zagłosowało także 17 z 30 posłów Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15, a także 10 z 11 członków koła Konfederacji.

Krótko po głosowaniu na sali było słychać pokrzykiwania posłów opozycji do prezesa PiS, niezadowolonych z tego, że część posłów PiS zagłosowała za odrzuceniem ustawy: "Prezes zdenerwowany", "Nie tak miało być", "Wyrzuć ich".

Przebieg głosowania był burzliwy, głównie za sprawą posłów Konfederacji, którzy byli przeciwni projektom. Więcej w zapisie naszej relacji na żywo z posiedzenia Sejmu Gazeta.pl >>>

Więcej o: