Prokurator zażądał wyłączenia sędziego z udziału w rozprawie SN. "Bo w latach 70. odbywał służbę w WSW"

Przed rozprawą SN dotyczącą dezubekizacji prokurator zawnioskował o wyłączenie z niej sędziego Józefa Iwulskiego. Jak poinformował w piśmie, może on być stronniczy, ponieważ w latach 70. służył w WSW. Dodał, że dowiedział się tego z Wikipedii.

W środę Izba Pracy Sądu Najwyższego bada pytanie prawne białostockiego Sądu Apelacyjnego ws. policyjnego emeryta, któremu na mocy ustawy dezubekizacyjnej obniżono emeryturę do 91,27 zł, a potem podniesiono ją do tysiąca złotych. Jak podaje Onet, godzinę przed rozpoczęciem rozprawy, prokurator złożył dwa wnioski: o odroczenie rozpoznania sprawy do momentu zajęcia się nią przez Trybunał Konstytucyjny oraz o  wyłączenia ze składu orzekającego jego przewodniczącego sędziego Józefa Iwulskiego.

Prokurator dowiedział się o przeszłości sędziego z Wikipedii

Onet pisze, że w oficjalnym piśmie prokurator stwierdził, że Iwulski może być stronniczy w sprawie dezubekizacji, ponieważ w latach 70. odbywał służbę w Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Jak poinformował, dowiedział się tego z Wikipedii. Kiedy sędzia zapytał, dlaczego wniosek został złożony dopiero w dniu rozprawy prokurator Bartłomiej Szyprowski z Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, delegowany do Prokuratury Krajowej, powiedział, że informację tę dostał dopiero dzień wcześniej, bo nie interesuje się polityką.

Ostatecznie oba wnioski zostały odrzucone.

Zobacz wideo Rzecznik Praw Obywatelskich o sędzi Iwulskim i TK
Więcej o: