Rządowe pieniądze dla wybranych instytucji pozarządowych. Większość związana z PiS i nacjonalistami

Narodowy Instytut Wolności, której celem jest wspieranie organizacji pozarządowych w Polsce, przyznaje finansowanie tylko niektórym instytucjom. Jak podaje Onet na rządowe środki mogą liczyć przede wszystkim organizacje nacjonalistyczne i te związane z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

Sytuację tę jako pierwsi opisali dziennikarze Onetu. W 2017 roku powołano Narodowy Instytut Wolności, który przyznaje dofinansowania organizacjom pozarządowym w Polsce. Największe dotacje otrzymały organizacje powiązane z politykami Zjednoczonej Prawicy - m.in. z szefem KPRM Michałem Dworczykiem, wiceszefem MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem czy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anną Gembicką. Według ustaleń Onetu na największe dotacje z NIW mogą liczyć też organizacje nacjonalistyczne, które wspierają działalność PiS.

Organizacje nacjonalistyczne i wspierające PiS z dużymi dotacjami od NIW-u

Jednym z przykładów opisywanych przez portal jest Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej, którego członkowie byli oskarżeni o udział w zamieszkach w 2019 roku podczas blokady Marszu Równości. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski oskarżył o wywołanie zamieszek - rzucanie kamieniami, petardami, butelkami i obrażanie - członka PIRS. Mimo tego w 2019 roku Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej otrzymał od NIW dotację w wysokości 700 tysięcy złotych. W tym roku była to już suma 300 tysięcy złotych. (Organizator Marszu Rodzin w Białymstoku twierdzi, że Tadeusz Truskolaski naruszył jego dobra osobiste)

Kolejną taką organizacją jest Fundacja Polska Zwycięska 1920-2020 założona w listopadzie ubiegłego roku. Jej prezesem jest były kandydat PiS na radnego Michał Szymański. Polityk ten znany jest z wywiadu, w którym mówił o "odszczurzani polskiego życia publicznego". Jego organizacja dostała od NIW-u ponad pół miliona złotych. Podobna kwota przyznana została Fundacji Będziem Polakami, która prowadzona jest przez działaczy wspierających wcześniej ruch Kukiz'15.

Narodowy Instytut Wolności wspiera też dotacjami organizacje, które otwarcie popierają Prawo i Sprawiedliwość. Są to:

  • Fundacja Klub Ronina, z którą związani są Marcin Wolski (pracujący w TVP), Maciej Świrski (były doradca Glińskiego, przewodniczący rady nadzorczej PAP), otrzymał prawie milion złotych dotacji.
  • Ruch Kontroli Wyborów, który w ubiegłym roku otrzymał 696 tysięcy złotych na "rozwój lokalnych mediów"
  • Reduta Dobrego Imienia, której szefem jest Maciej Świrski - 417 tysięcy złotych.
  • Fundacja Solidarności Dziennikarskiej - 591 tysięcy złotych.

Dodatkowo NIW wspiera organizacje, które Onet opisuje jako "zaplecze eksperckie PiS". Są to:

  • Fundacja Instytut Sobieskiego - 288 tys. złotych.
  • Fundacja Polska Wielki Projekt - 120 tys. złotych.
  • Fundacja Instytut Aurea Libertas - około 120 tys. złotych.
  • Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (fundacja, która przyznała tytuły człowieka roku Mateuszowi Morawieckiemu, Beacie Szydło czy Jarosławowi Kaczyńskiemu) - ponad 130 tys. złotych.
  • Fundacja Republikańska - pół miliona złotych.
Więcej o: