Kiedy następca Bodnara? Elżbieta Witek: Poproszę o zwołanie komisji

- Z mojej inicjatywy poproszę pana przewodniczącego o zwołanie komisji, bo musimy mieć opinię i jeżeli będzie to możliwe na tym posiedzeniu Sejmu, to zrobimy (powołamy komisję) to na tym posiedzeniu Sejmu - powiedziała Elżbieta Witek w kwestii wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

W środę podczas konferencji prasowej Elżbieta Witek została zapytana o to, kiedy zostanie wybrany nowy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz wideo Kiedy zostanie wybrany nowy Rzecznik Praw Obywatelskich? Witek zwoła komisję
Ponieważ nie było inicjatywy ze strony przewodniczącego komisji, a dzisiaj na posiedzeniu prezydium i konwencie powiedziałam, że z mojej inicjatywy poproszę pana przewodniczącego o zwołanie komisji, bo musimy mieć opinię i jeżeli będzie to możliwe na tym posiedzeniu Sejmu, to zrobimy to na tym posiedzeniu Sejmu

- powiedziała marszałkini Sejmu. Jak dodała, zgodnie z przepisami, do czasu wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich tę funkcję sprawować będzie Adam Bodnar.

Koniec kadencji RPO

Przez ostatnie pięć lat Adam Bodnar pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego następca powinien zostać wybrany do 10 sierpnia, ale Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosiło swojego kandydata. Obecnie jedyną kandydatką jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, którą popiera opozycja w Sejmie.

Z punktu przepisów to oznacza, że musi zostać przeprowadzone głosowanie nad kandydaturą pani mecenas Rudzińskiej-Bluszcz, bo ona jest jedyną formalnie i poprawnie zgłoszoną kandydatką

- mówił Adam Bodnar w Porannej Rozmowie Gazeta.pl.

Więcej o: