CBA zabezpieczyło luksusowy samochód, dwa mieszkania i ponad 4 mln zł należące do Sławomira Nowaka

Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli luksusowy samochód, dwa mieszkania i ponad 4 mln zł należące do Sławomira Nowaka. Były minister transportu miał je pozyskać dzięki działalności przestępczej, o którą jest podejrzany.

O najnowszych ustaleniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze sprawą Sławomira Nowaka pisze Polsat News. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że agenci CBA zabezpieczyli m.in. luksusowy samochód marki Land Rover oraz ponad 4 mln zł, które były minister transportu przechowywał w specjalnie przygotowanych do tego skrytkach. CBA informuje także o zabezpieczeniu dwóch mieszkań o łącznej wartości ok. 2 mln zł. Znaleziona gotówka i auto oraz zabezpieczone lokale miały zostać nabyte dzięki pieniądzom pochodzącym z przestępstw korupcyjnych popełnionych przez Nowaka. Śledczy uważają, że skala działań przestępczych, których dopuścił się polityk, jest dużo większa, niż do tej pory sądzono i mają zamiar się skupić na szukaniu kolejnych dóbr należących do polityka. 

Zobacz wideo Sławomir N., były minister transportu, został zatrzymany przez CBA po polsko-ukraińskim śledztwie. Ma usłyszeć zarzuty korupcyjne

Zarzuty wobec Sławomira Nowaka. Miał kierować zorganizowaną grupą przestępczą

Sławomir Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w latach 2011-2013. W październiku 2016 został prezesem ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor i przyjął ukraińskie obywatelstwo. W lipcu 2020 roku zatrzymano go w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. W związku z tą samą sprawą zatrzymano także byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P.

Nowakowi postawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. Dariuszowi Z. i Jackowi P. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych. Sąd zadecydował, że Sławomir Nowak i Jacek P. spędzą trzy miesiące w areszcie tymczasowym. Wobec Dariusza Z. zastosowano areszt warunkowy, zaznaczając, że jeśli wpłaci 1 mln zł poręczenia, będzie mógł wyjść na wolność.