Berlin. Ambasada za 268 mln zł. WP: MSZ jednak poparło projekt, za który wcześniej krytykowało PO

Budowa nowej ambasady w Berlinie ma kosztować ponad 60 mln euro, w przeliczeniu 268 mln zł. Przetarg został rozstrzygnięty 10 września - wynika z ustaleń WP. Projekt - zaproponowany za czasów rządów PO - był mocno krytykowany przez późniejszego szefa dyplomacji w rządzie PiS, Witolda Waszczykowskiego.

Sprawa budowy nowej ambasady RP w Berlinie ciągnie się od lat: pierwsze postępowanie przetargowe prowadzono za rządów koalicji PO-PSL. Sprawa stanęła w miejscu, gdyż budżet (160 mln zł) różnił się od złożonych ofert realizacji (nawet 247 mln zł). Projekt wyceniono ponownie - potwierdzono, że koszt budowy rzeczywiście jest wyższy.

Po zmianie władzy resort z nowym szefem dyplomacji na czele - w osobie Witolda Waszczykowskiego - przeprowadził audyt, zarzucając PO niegospodarność i kierując sprawę do prokuratury. Waszczykowski uważał, że skromniejszy i tańszy budynek w zupełności wystarczy.

Ambasada RP w Berlinie za 268 mln zł. MSZ poparło projekt, który wcześniej krytykowało

Tymczasem, jak opisuje WP, zaakceptowany koszt budowy ambasady RP w Berlinie przewyższa poprzedni projekt o kilkadziesiąt milionów złotych. Budynek, w którym będzie pracowało 70 pracowników, ma mieć pięć kondygnacji i 10 tys. mkw powierzchni. Podziemia będą z kolei miały powierzchnię 3,5 tys. mkw.

Najlepszą ofertę miała zaproponować firma Strabag. Budynek ma być gotowy w 27 miesięcy od podpisania umowy, czyli ok. 2023 roku.

Poprzedni budynek ambasady RP w Berlinie zamknięto w 1999 roku. Był w złym stanie technicznym, zaś do jego budowy wykorzystano rakotwórczy azbest. Wkrótce po zamknięciu został rozebrany.

Zobacz wideo Adam Niedzielski i Zbigniew Rau dołączyli do rządu. Duda: "Kontynuacja i wielkie wyzwania"
Więcej o: