Kolejny były polityk PiS trafił do spółki Skarbu Państwa. Dowiedział się o tym z mediów

Lucjan Cichosz trafił 4 września do rady nadzorczej państwowej spółki PGE Dystrybucja. Jak się okazało, były senator i poseł Prawa i Sprawiedliwości o nowej posadzie dowiedział się od dziennikarza Onetu.

"Zaskoczył mnie pan, bo dziś dopiero zobaczyłem, że mam jakieś zaproszenie. Nie wiedziałem, że mnie wybrali. Teraz już wiem. Nie byłem jeszcze na żadnym posiedzeniu rady" - powiedział Lucjan Cichosz w rozmowie z Onetem. 31 sierpnia Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych (w której zasiada m.in. Prezes Rady Ministrów) pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę na członka rady nadzorczej PGE Dystrybucja S.A. Były senator i poseł PiS-u został powołany na to stanowisko 4 września. 

Zobacz wideo Krzysztof Śmiszek komentuje rezygnację Hanny Gill-Piątek

Lucjan Cichosz trafił do rady nadzorczej PGE Dystrybucja. Były polityk PiS dowiedział się o tym z mediów

Onet zapytał Cichosza (z wykształcenia lekarza weterynarii) również o to, czy posiada odpowiednie kompetencje, by zasiadać w radzie nadzorczej państwowej spółki. "Zdałem państwowy egzamin z nadzoru nad spółkami skarbu państwa. Byłem członkiem i przewodniczącym rady nadzorczej Zamojskich Zakładów Zbożowych. Jakieś doświadczenie z zarządzania mieniem skarbu państwa jest" - podkreślił.

W 2018 r. siedmioro ówczesnych członków rady nadzorczej PGE Dystrybucja S.A. otrzymywało rocznie po 53 tys. zł brutto, czyli ok. 4,4 tys. zł miesięcznie.

Polityczną karierę Cichosz zaczynał w Polskim Stronnictwie Ludowym, jednak to z list PiS-u uzyskał w 2007 r. mandat senatorski. Ubiegał się o niego ponownie w 2011 r., a w 2015 wystartował z w wyborach do Sejmu - w obu przypadkach bez powodzenia. W 2019 r. skorzystał z możliwości objęcia mandatu w miejsce Beaty Mazurek, która dostała się do europarlamentu. W wyborach w tym samym roku nie udało się wywalczyć poselskiej reelekcji. W styczniu 2020 r. Cichosz, na wniosek ministra rolnictwa, został członkiem Rady Rolników. Bezskutecznie uczestniczył też w konkursie na dyrektora stadniny koni w Michałowie.

Osoby blisko związane z PiS objęły stanowiska z w spółkach Skarbu Państwa. Nie na długo  

Cichosz to kolejna osoba bliżej lub dalej związana z partią rządzącą, którą zatrudniono w jednej ze spółek Skarbu Państwa. W ostatnich dniach głośno było szczególnie dwóch przypadkach. Mowa tu o Kamili Andruszkiewicz - żonie wiceministra cyfryzacji, która objęła funkcję prezesa Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu - oraz Łukaszu Zbonikowskim, byłym pośle, który otrzymał prezesowską posadę w Wojskowych Zakładach Inżynieryjnych w Dęblinie. Oboje nie pełnią już wspomnianych funkcji (Andruszkiewicz zrezygnowała, a Zbonikowskiego odwołano).

Warto dodać, że do rady nadzorczej PKP Cargo trafił niedawno stryj prezydenta Andrzeja Dudy - Antoni Duda. 

Więcej o: