Krzysztof Bosak krytykuje projekt ustawy ws. praw zwierząt. "Pomysł absolutnie niekonstytucyjny"

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak skrytykował projekt ustawy dotyczącej praw zwierząt, której autorami są działacze PiS. Polityk stwierdził, że stoi za nim "lewicowa ideologia", a nauka Kościoła mówi, że zwierzęta mogą służyć człowiekowi na mięso i na skóry.

We wtorek 8 września prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy dotyczącej praw zwierząt. Przepisy przygotowane przez Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości mówią m.in. o zakazie hodowli zwierząt futerkowych, ograniczeniu uboju rytualnego, częstszych kontrolach w schroniskach i zakazie trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi.

- Chcemy pokazać, że miarą naszego człowieczeństwa jest to, jak traktujemy zwierzęta. Chcemy zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego - powiedział przewodniczący Forum Młodych Michał Moskal.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził poparcie dla tego projektu, mówiąc, że "w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny w kwestii ochrony zwierząt".

Zobacz wideo "Piątka dla zwierząt" PiSu. Jarosław Kaczyński zapowiada zakaz hodowli zwierząt futerkowych

Krzysztof Bosak o ustawie ws. praw zwierząt: Za tym stoi lewicowa ideologia

Wśród zapisów tzw. piątki dla zwierząt PiS największe kontrowersje budzi ten dotyczący zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Ideę tę skrytykował m.in. poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

- To pomysł absolutnie niekonstytucyjny. Mamy prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. To, że ktoś nie chce kupować jakiegoś produktu, to nie jest żaden argument, żeby innym obywatelom zakazać działalności zarobkowej - powiedział Bosak na antenie Polsat News, podkreślając, że należy rozwijać branże, które eksportują różne towary.

Jeden z liderów Konfederacji zgodził się, że trzeba dbać o zwierzęta. Jednocześnie stwierdził, że jeśli w Polsce zostanie wprowadzony zakaz hodowli zwierząt futerkowych, to "popyt zostanie obsłużony w innych państwach", co może skutkować obniżeniem standardów dotyczących hodowania zwierząt. Podkreślił też, że dyskusja o zakazie hodowli zwierząt na futra nie jest dyskusją o gustach.

- Gust jest taki lub inny i nie jest powodem do zakazywania działalności określonej branży. Za tym stoi lewicowa ideologia. Nauka Kościoła i moralność chrześcijańska jest taka, że zwierzęta należy traktować dobrze, ale mogą służyć człowiekowi zarówno na mięso, jak i na skóry - tłumaczył.

Krzysztof Bosak dodał, że jego ugrupowanie na pewno nie poprze pomysłu PiS, a "Jarosław Kaczyński zapowiedział, że będzie znów próbował zniszczyć polskie hodowle pod pretekstem działań ekologicznych i kłaniania się lewicy".

Film "Krwawy biznes futerkowców" wznowił dyskusję o prawach zwierząt w Polsce

Projekt ustawy dotyczącej praw zwierząt został przedstawiony w dniu premiery filmu "Krwawy biznes futerkowców" Janusza Schwertnera. Dokument ten przedstawia koszmarne warunki, jakie panują w największej hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, pokazuje związki lidera branży Szczepana Wójcika z o. Tadeuszem Rydzykiem i tłumaczy, w jaki sposób lobby futerkowe powstrzymało Jarosława Kaczyńskiego przed wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt futerkowych. 

Więcej o: