Jarosław Kaczyński o zakazie hodowli zwierząt futerkowych i cyrkach: To ustawa, którą poprą dobrzy ludzie

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej we wtorek zapowiedział zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Co przewiduje tak zwana Piątka PiS dla zwierząt?

- Nasza formacja i nie ukrywam, że ja osobiście, już od długiego czasu uważaliśmy, że w Polsce trzeba wprowadzić zupełnie nowy porządek prawny jeśli chodzi o prawa zwierząt. Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale nie tylko - zaczął swoje przemówienie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński: To nie jest kwestia polityczna, tylko związana z humanitaryzmem

Polityk przyznał, że prawa zwierząt to kategoria prawa, w której można wzorować się na państwach Europy Zachodniej. Według prezesa PiS standardy humanitarne w Polsce powinny być równe, albo lepsze niż ma to miejsce w Unii Europejskiej czy innych krajach Europy. Jarosław Kaczyński przyznał, również:

Przyszedł taki moment, kiedy możemy się tym zająć na poważnie. Jest gotowy projekt ustawy. To dobra wiadomość, że angażuje się w to młode pokolenie naszej partii. To jest znak zmiany na lepsze. Liczymy na poparcie ponadpartyjne, bo to nie jest kwestia polityczna, tylko związana z humanitaryzmem i z tym wszystkim, co odnosi się do ludzkiej dobroci, uczciwości. Żeby człowiek był dobry. To ustawa, którą poprą wszyscy dobrze ludzie w Polsce

- podsumował polityk. Dalej przedstawiona została tak zwana Piątka PiS dla zwierząt. Projekt dotyczy kwestii humanitarnego traktowania, ograniczenia uboju rytualnego, kontroli społecznej ochrony zwierząt,  precyzyjnego prawa oraz bezpiecznych schronisk.

Humanitarne traktowanie obejmuje zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Ograniczenie uboju rytualnego ma się odbywać na potrzeby wyłącznie związków wyznaniowych. Kontrola społeczna ochrony zwierząt ma wiązać się ze zwiększeniem kompetencji dla organizacji społecznych oraz asystowaniu policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt. Precyzyjne prawo to częstsze kontrole schronisk i inspekcji weterynaryjnych, by zakończyć trzymanie zwierząt w złych warunkach. Punkt ten obejmuje też zaprzestanie wykorzystywania zwierząt w cyrkach czy trzymania zwierząt na krótkich łańcuchach i ograniczenie stosowania kolczatek.

Bezpieczne schroniska to punkt, który ma zagwarantować, że sytuacje takie jak w Radysach nie będą się powtarzać. Schronisko w Radysach zostało rozwiązane po interwencji organizacji prozwierzęcych, które odkryły fatalne warunki przetrzymywanych tam zwierząt. Wiele z nich było niedożywionych. Na miejscu znaleziono też 10 martwych psów, a niektóre z nich wymagały natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Najwięcej zwierząt z Radys trafiło do schroniska na Paluchu w Warszawie. Łącznie placówka przyjęła 135 czworonogów, które są pod opieką weterynarzy, behawiorystów, wolontariuszy i czekają na adopcję.

Dziś w serwisie Onet ukazał się film poświęcony biznesowi futerkowemu i jego powiązaniom z czołowymi postaciami polskiej sceny politycznej. Według autorów dokument tłumaczy m.in., w jaki sposób lobby futerkowemu udało się powstrzymać przed wprowadzeniem zakazu hodowli samego Jarosława Kaczyńskiego. Film można obejrzeć tutaj>>

Więcej o: