Sondaż zaufania. Andrzej Duda z historycznym wynikiem. Na podium Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda jest politykiem cieszącym się największym zaufaniem społecznym - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Prezydent Polski pobił swój własny rekord i osiągnął najlepszy wynik w historii sondaży zaufania prowadzonych przez IBRIS.

Prezydentowi Polski ufa aż 52,2 proc. ankietowanych. To rekordowy wynik w historii pomiarów IBRiS dla Onetu. Wcześniejszy rekord - 51,1 proc. - współdzielili Andrzej Duda i były minister zdrowia Łukasz Szumowski. Drugim politykiem, któremu najbardziej ufają Polacy, jest premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 48,6 proc. badanych. Na podium uplasował się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaufanie do niego zadeklarowało 43,5 proc. respondentów. Kolejne miejsca w sondażu  zajęli:

  • Szymon Hołownia - 43,3 proc.
  • Władysław Kosiniak-Kamysz - 32,6 proc.
  • Jarosław Kaczyński - 30,7 proc.
  • Zbigniew Ziobro - 28,6 proc.
  • Donald Tusk - 26,5 proc.
  • Krzysztof Bosak - 25 proc.
  • Paweł Kukiz - 25 proc.

Wysoki poziom zaufania do Andrzeja Dudy potwierdza też sondaż przeprowadzony przez CBOS w dniach 18-27 sierpnia. W tym badaniu zaufanie do prezydenta Polski zadeklarowało 57 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu, podobnie jak w rankingu IBRiS, znalazł się Mateusz Morawiecki, zdobywając 54 proc. głosów. Trzecim z politycznych liderów w rankingu ufności jest Szymon Hołownia, któremu według badania CBOS ufa 51 proc. respondentów. 

Zobacz wideo Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta

Sondaż braku zaufania. Zbigniew Ziobro na czele stawki

IBRiS zapytał ankietowanych także o to, któremu z polityków ufają najmniej. Liderem sondażu braku zaufania został lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro z wynikiem 57,9 proc. Drugie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajął prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 57,8 proc. badanych. Trzecie miejsce należy do jednego z liderów Lewicy Roberta Biedronia. Nie uda mu 57,1 proc. respondentów. 

Badanie IBRiS dla Onetu zostało przeprowadzone 4-5 września metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.

Więcej o: