Andrzej Duda liderem sondażu zaufania. Trzaskowski nieznacznie wyprzedza Kaczyńskiego

W sierpniowym sondażu CBOS sprawdzono, jakim zaufaniem społecznym cieszą się polscy politycy. Na pierwszych miejscach znaleźli się prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia.

Badanie CBOS przeprowadzone zostało w dniach od 18 do 27 sierpnia na próbie 1149 osób. Respondenci dostali listę nazwisk 16 polityków, których mieli oznaczyć, jak bardzo im ufają lub nie ufają.

Sondaż zaufania: Andrzej Duda z zaufaniem na poziomie 57 proc.

Najwyższy wynik otrzymał Andrzej Duda. Prezydentowi ufa 57 proc. badanych, a nie ufa mu 32 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazł się Mateusz Morawiecki. Premier może cieszyć się 54 proc. poparciem badanych. Politykowi nie ufa tylu samu respondentów, co prezydentowi.

Na trzecim miejscu sondażu uplasował się Szymon Hołownia. Polityk, który rozpoczyna budowę ruchu obywatelskiego Polska 2050, może cieszyć się zaufaniem 51 proc. badanych. Nie ufa mu natomiast 21 proc. badanych.

Największą nieufność wyborcy mają wobec Jarosława Kaczyńskiego, któremu nie ufa 46 proc. badanych. Prezesowi PiS ufa 41 proc. ankietowanych, a sam polityk uplasował się na siódmym miejscu. 44 proc. respondentów nie ufa Borysowi Budce. Przewodniczący PO znalazł się na ostatnim miejscu w badaniu, z zaufaniem tylko 19 proc. ankietowanych.

Na pozostałych miejscach uplasowali się Łukasz Szumowski (49 proc. ufa, 32 proc. nie ufa), Zbigniew Ziobro (44 proc. ufa, 37 proc. nie ufa), Rafał Trzaskowski (41 proc. ufa, 40 proc nie ufa) i Jarosław Kaczyński (40 proc. ufa, 46 proc. nie ufa). Zaufanie niższe niż 40 proc. otrzymali następujący politycy: Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak, Elżbieta Witek, Piotr Gliński, Jadwiga Emilewicz, Jacek Sasin, Tomasz Grodzki, Włodzimierz Czarzasty i Borys Budka.

Zobacz wideo W rządzie nastąpią zmiany personalne i strukturalne
Więcej o: