Sondaż. PiS triumfuje, duży dystans do KO. Bez Kaczyńskiego partie Ziobry i Gowina daleko w tyle

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, to Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 38,3 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 28 procent, a na trzecim miejscu uplasowałaby się Konfederacja z wynikiem 8,4 procent - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski. Z odpowiedzi respondentów wynika, że niskie poparcie mają koalicjanci PiS - Porozumienie i Solidarna Polska.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu, to ich niekwestionowanym liderem byłoby Prawo i Sprawiedliwość. W sondażu uwzględniono rozbicie poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego i dla dwóch koalicjantów PiS - Porozumienia Jarosława Gowina i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Choć obie te partie wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy, ze względu na zbliżającą się rekonstrukcję rządu w sondażu można było wskazać każdą z nich osobno (zakładając, że do wyborów przystąpiłyby osobno PiS, Solidarna Polska oraz Porozumienie).

Sondaż. PiS triumfuje, a koalicjanci bez Kaczyńskiego daleko w tyle

Z sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 38,3 procent głosów, a Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28 procent. Na podium uplasowałaby się jeszcze Konfederacja z wynikiem aż 8,4 procent.

Kolejne miejsca w sondażu zajęły: Lewica (6,7 procent) oraz PSL (5,9 procent). Zwraca uwagę niski wynik "gowinowców" i "ziobrystów" po rozbiciu koalicji rządzącej - z głosów oddanych przez respondentów wynika, że Porozumienie zdobyłoby zaledwie 1,7 procent, a Solidarna Polska - 1,4 procent.

9,6 procent ankietowanych nie potrafiło wskazać, na kogo oddaliby swój głos.

Frekwencja w wyborach parlamentarnych na podstawie odpowiedzi badanych wyniosłaby 50,6 procent. Sondaż przeprowadzono w dniach 4-5 września.

Zobacz wideo Czy Ministerstwo Klimatu przetrwa rekonstrukcję rządu?
Więcej o: