Nieoficjalnie: Halina Szymańska przestanie pełnić funkcję szefowej kancelarii prezydenta

Według nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski w Pałacu Prezydenckim nastąpią zmiany. Dotyczą one stanowiska szefowej kancelarii, które sprawuje obecnie minister Halina Szymańska.

Według nieoficjalnych ustaleń WP.pl, potwierdzonych w dwóch niezależnych źródłach, najpoważniejszą kandydatką do zastąpienia minister Haliny Szymańskiej jest obecna dyrektor generalna kancelarii - Grażyna Ignaczak-Bandych. Halina Szymańska chciała zrezygnować z tej funkcji już od dawna, jednak pozostawała na stanowisku na prośbę Andrzeja Dudy.

Zmiany w Pałacu Prezydenckim. Grażyna Ignaczak-Bandych może zostać nową szefową kancelarii

Informator przekazał portalowi, że decyzja została już podjęta. Andrzej Duda miał ją przekazać swoim ministrom w środę 2 września na spotkaniu dotyczącym zmian personalnych w Pałacu Prezydenckim i reorganizacji biur kancelarii. 

Nową szefową Kancelarii Prezydenta miałaby zostać Grażyna Ignaczak-Bandych. Co o obecnej dyrektor generalnej kancelarii mówią informatorzy WP.pl? - Ma bardzo dobre notowania u prezydenta, znają się od wielu lat. Ma opinię osoby, która potrafi bardzo dobrze zarządzać całą kancelarią (...) Zakres obowiązków dyrektor generalnej i szefowej kancelarii w dużej mierze się dubluje. Gdyby przychodziła osoba z zewnątrz, musiałaby jakiś czas się wdrażać i zapoznawać z funkcjonowaniem kancelarii. W tym przypadku, takiego problemu nie będzie - mówi.

Ignaczak-Bandych ma mieć też dobre relacje z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Należy też do najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy. W kancelarii prezydenta pojawiła się na początku sierpnia 2015 roku razem z Krzysztofem Szczerskim czy Wojciechem Kolarskim. W przeszłości miała też współpracować z Lechem Kaczyńskim, kiedy pełnił on funkcję prezydenta Warszawy. 

Zobacz wideo Duda po spotkaniu z Trzaskowskim: Cieszę się, że wreszcie przyjął zaproszenie

Halina Szymańska miałaby natomiast objąć jeden z wakatów, po końcu kadencji obecnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (w maju 2022 roku). Miałaby zastąpić Janusza Wojciechowskiego, który od grudnia 2019 roku jest komisarzem ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej. Pensja na tym stanowisku wynosi około 20 tysięcy euro miesięcznie. Dla porównania na swoim stanowisku w kancelarii prezydenta Szymańska zarabiała miesięcznie około 15 tysięcy złotych. 

Więcej o: