Duda zwołał Radę Gabinetową na najbliższy piątek. "W związku z pandemią COVID-19"

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu Rady Gabinetowej, czyli obrad Rady Ministrów pod przewodnictwem głowy państwa. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, posiedzenie odbędzie się w najbliższy piątek i będzie dotyczyć pandemii COVID-19.

"Prezydent Andrzej Duda zwołał na najbliższy piątek na godz. 11.00 Radę Gabinetową w związku z pandemią COVID-19" - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. 

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową w związku z pandemią COVID-19

Rada gabinetowa to organ konstytucyjny zwoływany przez Prezydenta RP w celu omówienia "spraw szczególnej wagi". "Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów" - czytamy w Konstytucji RP.

Poprzednią Radę Gabinetową, również poświęconą kwestii pandemii COVID-19, zwołano w połowie marca. 

W poniedziałek na antenie RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił, że w tym tygodniu rząd zaprezentuje nową strategię walki z koronawirusem. - W czwartek oficjalnie zaprezentujemy nową strategię na jesień. Ona będzie obejmowała również to, że jesienią pacjentów rzeczywiście może być zdecydowanie więcej. Wszyscy epidemiolodzy wieszczą tzw. drugą falę. Myślę, że ona nie będzie aż tak duża, jak ta fala na wiosnę. Widzimy, że ten wirus jest może bardziej zjadliwy, ale nie daje takich dużych powikłań ogólnoustrojowych, jak na wiosnę. Myślę, że będzie łagodniejsza ta fala. Aczkolwiek trzeba myśleć o pojawiających się jesienią grypie i przeziębieniach - powiedział Kraska.

We wtorek resort zdrowia poinformował o 550 nowych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci 19 zakażonych pacjentów. Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się 67 922 osób, a 2 058 z nich zmarło. Wyzdrowiało natomiast 47 030 Polaków.

>>>Ministerstwo Zdrowia: 550 zakażeń koronawirusem i 19 ofiar śmiertelnych

Zobacz wideo 40. rocznica powstania Solidarności. Przemówienie Andrzeja Dudy