Biskup Edward Janiak łamie zakaz papieża? "Więź": Pojawiał się w diecezji kaliskiej

Biskup Edward Janiak mimo zakazu papieża Franciszka pojawia się w kaliskiej kurii diecezjalnej - twierdzą źródła "Więzi". Według dziennikarza pisma duchowny może wpływać na kierowanie diecezją.

Zbigniew Nosowski z "Więzi" podaje na podstawie relacji trzech niezależnych źródeł, że bp Edward Janiak w ostatnich tygodniach co najmniej dwa razy pojawił się w diecezji w Kaliszu. Ostatni raz duchowny miał tam się być 25 sierpnia. Według źródeł "Więzi" rozmawiał wówczas z pracownikami. 

Zobacz wideo Katarzyna Lubnauer była gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (1.09)

Co się dzieje z biskupem Janiakiem? "Więź": Był w diecezji mimo zakazu

W czerwcu papież Franciszek zdecydował o odsunięciu od posługi biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w związku z zaistnieniem poważnych przeszkód uniemożliwiających sprawowanie przez niego urzędu. Ojciec Święty postanowił, że obowiązki Janiaka będzie wykonywał metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś. Do sprawy odniosła się także Nuncjatura Apostolska w Polsce, która opublikowała oświadczenie w tej sprawie. "Bp Edward Janiak otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską" - podano w komunikacie. 

Według Zbigniewa Nosowskiego można przypuszczać, że bp Janiak podczas pobytu w kurii, a także nieformalnych spotkań w swojej rezydencji "usiłuje wywierać wpływ na kierowanie diecezją kaliską". A zatem może dochodzić do łamania obu zakazów. "Od kaliskich duchownych słyszę, że podczas aktualnych wizyt w diecezji bp Janiak zachowuje się tak pewnie, jakby miał wkrótce ponownie objąć tu rządy" - opisuje Nosowski. Według dziennikarza administrator apostolski nie ma władzy nad zawieszonym biskupem i ewentualne upomnienie powinno przyjść z Watykanu.

Biskup Edward Janiak w filmie Sekielskich

O biskupie Edwardzie Janiaku zrobiło się głośno po premierze filmu "Zabawa w chowanego". Z dokumentu braci Sekielskich wynika, że duchowny miał tuszować czyny pedofilskie. Po premierze tego filmu delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym podkreślał, że "nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności", a sprawa biskupa Janiaka musi zostać wyjaśniona.

Więcej o: