Marsz Równości w Krakowie. Kuratorka oświaty na czele kontrmanifestacji. "Maryja zwycięży szatana"

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak z PiS wzięła udział w kontrmanifestacji, która odbyła się podczas zorganizowanego w Krakowie Marszu Równości. Nowak demonstrowała m.in. obok baneru "Maryja zwycięży szatana", a w tym samym czasie swoją kontrmanifestację prowadziły też środowiska narodowe. - Środowisko LGBT ma jeden cel. Zniszczyć świat, w którym żyjemy, i na ruinach tego świata zbudować swój świat neobarbarzyński - mówiła wcześniej.

Podczas 16. Marszu Równości, który w sobotę 29 sierpnia zorganizowano w Krakowie w reżimie sanitarnym, na Rynku odbyła się pokojowa manifestacja - zgromadzeni nieśli ogromną, tęczową flagę i transparenty "miłość to miłość", "czemu milczysz, kiedy ludzie są prześladowani?". Równocześnie na krakowskim rynku pojawili się także kontrmanifestanci.

Zobacz wideo Barbara Nowak na kontrmanifestacji podczas Marszu Równości. Obok baner "Maryja zwycięży szatana"

Marsz Równości. Małopolska kurator oświaty obecna podczas kontrmanifestacji

Kontrmanifestację zorganizowały m.in. Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy - uczestnicy zgromadzenia wykrzykiwali do członków Marszu Równości homofobiczne hasła, m.in.: "rynek krakowski nigdy nie będzie gejowski", "zakaz pedałowania", "jazda z k***mi"" - relacjonuje "Wyborcza Kraków".

Kawałek dalej, przed kościołem Mariackim, zorganizowano inne zgromadzenie przeciwników Marszu Równości - jego uczestnicy modlili się, trzymali w górze różańce i krzyże, a także mieli ze sobą baner "Maryja zwycięży szatana". Wśród zebranych była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która z nominacji PiS obejmuje tę funkcję od 2016 roku (wcześniej od 2012 roku była lokalną radną PiS), a w trakcie swojej kadencji "wsławiła się" m.in. homofobiczną wypowiedzią, że podpisana przez Rafała Trzaskowskiego Deklaracja LGBT to "promowanie pedofilii" i "krzywdzenie dzieci". Mówiła też, że marzy o Polsce "wolnej od zachodniego lewactwa i rodzimych zaprzańców".

Barbarę Nowak widać na zdjęciach z kontrmanifestacji:

Uczestnicy Marszu Równości odpowiadali kontrmanifestantom słowami: - Drodzy koledzy po drugiej stronie Rynku, mam dla was wiadomość. Im bardziej będziecie nas nienawidzić, im bardziej będziecie stosować wobec nas agresję i przemoc, tym szybciej wygramy. Bo miłość zawsze wygra z nienawiścią, a my nigdy nie znikniemy - mówił jeden z mężczyzn przemawiających podczas zgromadzenia, którego cytuje "Wyborcza Kraków".

Przypomnijmy, że art. 25. konstytucji stwierdza, iż "władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych".

Barbara Nowak nie pierwszy raz uczestniczy w kontrmanifestacjach tego typu. Z kolei w czwartek na antenie Radia Maryja Barbara Nowak mówiła:

Środowisko LGBT ma jeden cel. Zniszczyć świat, w którym żyjemy, i na ruinach tego świata zbudować swój świat neobarbarzyński

Wyraziła też ubolewanie z powodu odwołania łódzkiego kuratora oświaty, który mówił o "wirusie LGBT". - Jestem zaskoczona, że mój bardzo dobry kolega Grzegorz Wierzchowski został odwołany. Znam go jako obrońcę dzieci przed destrukcyjnym działaniem różnego rodzaju środowisk, które usiłowały wejść wraz z seksualizacją do szkół - wskazywała.

Więcej o: