Westerplatte. Na uroczystości nie przemówi prezydent Gdańska. MON tego nie przewiduje

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało program obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Resort nie przewiduje jednak, że podczas uroczystości głos zabierze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jak wynika z opublikowanego programu uroczystości na Westerplatte, planowane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka. To właśnie jego resort jest organizatorem tegorocznych obchodów. Wcześniej, przez ponad 20 lat, był nim samorząd gdański.

Jednak "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że w tym roku resort obrony narodowej nie przewiduje przemówienia Aleksandry Dulkiewicz. Urząd Miasta poinformował dziennik, że prezydent Gdańska oczekiwała, że wystąpi podczas uroczystości.

Pomimo iż MON będzie w tym roku organizatorem obchodów, prezydent Gdańska zaproponowała swoją pomoc, między innymi poprzez pozytywną reakcję na prośbę organizatorów o uruchomienie i sfinansowanie transportu publicznego. Mamy nadzieję, że biorąc pod uwagę dorobek 20 lat oraz to, że Westerplatte jest nierozerwalnie związane z Gdańskiem, prezydent Dulkiewicz będzie miała możliwość zabrać głos podczas uroczystości o 4:45 na Westerplatte

- napisała do "Rzeczpospolitej" Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miasta Gdańska.

Tegoroczne obchody na Westerplatte

Główna część uroczystości państwowych, które od tego roku organizuje Wojsko Polskie, rozpocznie się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4:45 - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej. W programie znajdują się m.in. włączenie syren alarmowych, odśpiewanie Hymnu RP, zapalenie Znicza Pokoleń, odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salutu armatniego, modlitwa oraz złożenie kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Zobacz wideo Rocznica II wojny światowej. To był największy konflikt zbrojny w historii ludzkości
Więcej o: