Dla kogo nagrody na Forum Ekonomicznym? Wśród nominowanych Bosak, Trzaskowski, WOŚP i Ordo Iuris

Do nagrody Człowiek Roku, przyznawanej podczas Forum Ekonomicznego, nominowani są m.in. współpracownik premiera Paweł Borys, Rafał Trzaskowski czy Krzysztof Bosak - podaje Onet. Dwóch nominowanych - Borys i Daniel Obajtek - zasiada w Radzie Programowej Forum. Wśród zgłoszonych organizacji pozarządowych znalazły się natomiast WOŚP i Ordo Iuris.

8 września rozpocznie się kolejna edycja Forum Ekonomicznego, podczas którego rozdawane są nagrody. W przeszłości Człowiekiem Roku ogłaszano Jarosława Kaczyńskiego, Viktora Orbana czy Mateusza Morawieckiego. Jak dowiedział się Onet, teraz na ten tytuł spore szanse ma Paweł Borys, bliski współpracownik premiera i szef Polskiego Funduszu Rozwoju. "To on pilnuje rozdzielania kilkudziesięciu miliardów złotych w ramach Tarczy Finansowej" - pisze portal.

Na liście kandydatów do nagrody jest jeszcze dziesięcioro kandydatów. To m.in.: Jadwiga Emilewicz, Rafał Trzaskowski, Krzysztof Bosak, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher, kanclerz Niemiec Angela Merkel i laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.

Ordo Iuris obok WOŚP-u

Podczas Forum Ekonomicznego zostanie również wybrana organizacja pozarządowa roku. Tutaj nominowane są: Ordo Iuris - skrajnie konserwatywna organizacja, która domaga się m.in. całkowitego zakazu aborcji, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej i Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", której członkowie otwarcie sprzeciwiają reformom sądownictwa przeprowadzanym przez PiS.

- Nie mam złudzeń, że jeżeli nagrodę otrzyma np. przedstawiciel opozycji, to wszyscy, którzy reprezentują obecną koalicją rządzącą, będą zarzucać, że opowiedzieliśmy się po stronie opozycji. I na odwrót. Ale to jest naprawdę bardzo transparentny proces. Decyduje głosowanie - powiedział Onetowi Zygmunt Berdychowski, twórca Forum i przewodniczący jego rady programowej. 

45 członków, w tym jeden duchowny i jedna kobieta

Kandydatów we wszystkich kategoriach zgłasza 45 członków Rady Programowej. Należy nadmienić, że Paweł Borys, który ma duże szanse na zwycięstwo, jest jej członkiem, podobnie jak Daniel Obajtek.

W skład Rady wchodzą też politycy - tak partii rządzącej, jak opozycji, w tym m.in. Piotr Gliński, Stanisław Karczewski, Leszek Miller, Cezary Grabarczyk czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Członkiem rady jest też abp Marek Jędraszewski.

Jedyną kobietą w tym gronie jest Węgierka Ester Szabo. Gdy przed trzema laty zwracaliśmy uwagę na skład Rady, Szabo skontaktowała się z nami, by poinformować, że temat był poruszany w gronie członków i zgodzono się, że w składzie powinno być zdecydowanie więcej kobiet. Niestety na symbolicznej zgodzie się skończyło.

Forum w Krynicy nie będzie w Krynicy

Tegoroczne Forum Ekonomiczne pierwszy raz od niemal 30 lat nie odbędzie się w Krynicy. Ta znajduje się bowiem w tzw. czerwonej strefie ze względu na liczbę zakażeń koronawirusem. Forum odbędzie się w Karpaczu w dniach 8-10 września. 

Zobacz wideo Andrzej Duda powołał dwóch nowych ministrów - zdrowia i spraw zagranicznych
Więcej o: