Henryk Wujec pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. "Za wybitne zasługi"

Prezydent Andrzej Duda uhonorował pośmiertnie Henryka Wujca Orderem Orła Białego. Order wraz listem od głowy państwa przekazała na ręce rodziny doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska w trakcie uroczystości pogrzebowych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Henryk Wujec zmarł 15 sierpnia w wieku 79 lat.

"Prezydent RP Andrzej Duda w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej, nadał pośmiertnie Henrykowi Wujcowi – wybitnemu działaczowi opozycji antykomunistycznej – Order Orła Białego" - poinformowała Kancelaria Prezydenta w poniedziałkowym komunikacie.

"Order wraz listem od Prezydenta RP, przekazała na ręce rodziny Pani Irena Zofia Romaszewska, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, członek Kapituły Orderu Orła Białego, podczas uroczystości pogrzebowych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie" - czytamy.

Henryk Wujec, legenda opozycji

Henryk Wujec urodził się w 1940 roku. Od lat 70. angażował się w działalność opozycyjną i pomoc robotnikom. Zasiadał we władzach NSZZ "Solidarność", był jednym z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, organizował i redagował opozycyjne pismo "Robotnik". Wśród licznych wydarzeń, w których brał udział, była m.in. głodówka w kościele św. Marcina w Warszawie w intencji uwolnienia więzionych uczestników wydarzeń Czerwca 1976.

W 1977 roku wywalili mnie z fabryki półprzewodników Tewa. Prosto z tego wywalenia poszedłem na głodówkę do kościoła św. Marcina, którą planowaliśmy od dłuższego czasu (…), żeby zmusić władze do uwolnienia ostatnich robotników aresztowanych w Ursusie i Radomiu. Tuż przed głodówką wsadzili Macierewicza, Michnika, Kuronia i innych korowców, więc głodowaliśmy także w ich obronie

- opowiadał Grzegorzowi Sroczyńskiemu na łamach "Dużego Formatu".

Wujec był wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany i poddawany rewizjom. W stanie wojennym został internowany w ośrodku odosobnienia na Białołęce. Krótko po jego opuszczeniu we wrześniu 1982 roku został aresztowany pod zarzutem próby obalenia ustroju PRL. Przewieziony do aresztu śledczego Warszawa-Mokotów, w sierpniu 1984 roku został zwolniony na mocy amnestii. Ponownie aresztowany i zwolniony na mocy amnestii w 1986 roku.

W latach 80. był organizatorem szkoleń związkowych i Wszechnicy Robotniczej - czytamy w nocie biograficznej w Encyklopedii Solidarności. Należał do Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", był także sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

Henryka Wujca żegnają przyjaciele i politycy. "Odchodzą założyciele niepodległej RP" >>>

Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego. W latach 1989–2001 był posłem m.in. Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był wiceministrem rolnictwa, w latach 2010–2015 doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Henryk Wujec zmarł 15 sierpnia w wieku 79 lat.

Zobacz wideo Po 30 latach znów usiedli przy Okrągłym Stole (luty 2019 r.)