Jacek Czaputowicz złożył rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych

Jacek Czaputowicz oficjalne zrezygnował z kierowaniem Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jak informuje PAP polityk w czwartek złożył swoją rezygnacje na ręce premiera Mateusza Morawieckiego.

Jacek Czaputowicz oficjalne zrezygnował z kierowaniem Ministerstwem Spraw Zagranicznych - taką informację przekazało MSZ w rozmowie z Polską Agencją Prasową. W czwartek 20 sierpnia premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację polityka z tego stanowiska.

Jacek Czaputowicz oficjalnie zrezygnował. Nie będzie już ministrem spraw zagranicznych

Jacek Czaputowicz już w lipcu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznał, że wkrótce może przestać pełnić funkcję szefa MSZ. Polityk podkreślał, że "jest to dobry moment" na zmianę osoby, która będzie stała na czele krajowej dyplomacji. Były minister podkreślał wtedy, że w ugrupowaniu nie ma nacisków na jego dymisję. Decyzja Jacka Czaputowicza podobno nie wzbudziła zdziwienia w Zjednoczonej Prawicy, ale politycy byli zaskoczeni, że minister ogłosił ją tak szybko - tuż po zapowiedzi przeprowadzenia rekonstrukcji rządu na jesieni. 

Jacek Czaputowicz pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych od stycznia 2018 roku. Wtedy zastąpił na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

Jacek Czaputowicz jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, doktorem nauk politycznych (PAN) oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych (UW). W latach 70. i 80. działał w opozycji demokratycznej. Był też współpracownikiem Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR" i Studenckiego Komitetu Solidarności w Warszawie, Z tego powodu był kilkukrotnie zatrzymywany, a nawet został internowany i na siedem miesięcy uwięziony. Od stycznia 2017 pełnił funkcję dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ, a od września tego samego roku powołany został na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Zobacz wideo Expose Czaputowicza: duma z szopek i podświetlanych budynków
Więcej o: