Reformowany Kościół Katolicki działa w Polsce od 2007 roku. Jest to niewielki Kościół chrześcijański tradycji starokatolickiej, który ma swoje wspólnoty w ośmiu polskich miastach. 28 stycznia 2020 roku został on wpisany do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych, o czym zadecydowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzji tej sprzeciwił się Zbigniew Ziobro.
"Prokurator Generalny m.in. podniósł, że statut oraz wniosek Reformowanego Kościoła Katolickiego nie zawierały istotnych informacji wymaganych ustawą: w zakresie celów związanych z działalnością Kościoła. Organ rejestrowy nie dokonał również oceny wniosku Kościoła o wpis pod względem zgodności z przepisami ustaw chroniącymi bezpieczeństwo i porządek publiczny, zdrowie, moralność publiczną, władzę rodzicielską oraz podstawowe prawa i wolności innych osób" - napisał dział prasowy Prokuratury Krajowej w korespondencji z "Rzeczpospolitą". Z doniesień dziennika wynika, że MSWiA prowadzi postępowanie administracyjne w tej sprawie.
Zwierzchnicy Reformowanego Kościoła Katolickiego nie komentują sprawy. Członkowie wspólnoty są jednak zaniepokojeni i podejrzewają, że aktywność Zbigniewa Ziobry związana z rejestrem Kościołów i innych związków wyznaniowych może mieć charakter polityczny. Dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że może mieć to związek z faktem, że członkowie RKK mogą zawrzeć małżeństwo jednopłciowe.
- Tego typu akty o charakterze religijnym nie wywołują żadnych skutków w polskim porządku prawnym. Są wewnętrzną sprawą wspólnoty i prokuratorowi generalnemu nic do tego - powiedział dr hab. Borecki w rozmowie z "Rz".
Ekspert zaznaczył, że jeszcze nigdy nie słyszał o sytuacji, w której prokurator generalny wnosi sprzeciw odnośnie wpisania jakiejś wspólnoty do rejestru.
Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek 18 sierpnia, że gmina Tuchów, która ogłosiła się "strefą wolną od LGBT", otrzyma wsparcie w wysokości 250 tys. zł z Funduszu Sprawiedliwości. W lipcu tego roku Unia Europejska zadecydowała, że gminy, które przyjęły homofobiczne uchwały, nie otrzymają dofinansowania. Fundusz Sprawiedliwości, z którego sfinansowano wsparcie dla gminy Tuchów, został stworzony, aby finansowano z niego pomoc dla poszkodowanych i świadków i przeciwdziałać przestępczości.