Sejm podniesie pensje polityków w szybkim tempie? Paweł Kukiz: Wróciło Koryto Plus
13 sierpnia w godzinach wieczornych na stronie internetowej Sejmu pojawił się projekt ustawy, który ma podnieść wynagrodzenia prezydenta, premiera, parlamentarzystów i wojewodów oraz wprowadzić uposażenie dla pierwszej damy. 14 sierpnia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu, po którym szybko przystąpiono do drugiego czytania. Do przyjęcia projektu w jak najkrótszym czasie wzywał z mównicy Sejmowej wiceprzewodniczący klubu PiS Marek Suski.
- W związku z tym, że kiedy wynagrodzenia parlamentarzystów były wprowadzane, były siedmiokrotnością przeciętnego wynagrodzenia, a dzisiaj nie są to nawet dwie przeciętne pensje, ten wniosek spełnia takie oczekiwanie, żeby państwo było skromne, ale jednak, żeby te wynagrodzenia były w miarę odnoszące się do tego, co dzieje się na rynku - mówił polityk.
Podwyżki dla parlamentarzystów. Dobromir Sośnierz: Nie wymyśliłbym gorszego momentu
Zjednoczona Prawica opowiada się za podniesieniem pensji piastujących najważniejsze stanowiska w państwie, jednak politycy opozycji są nieco mniej entuzjastyczni. RMF FM informuje, że decyzji w tej sprawie nie podjęła jeszcze Lewica. Podwyżkom dla parlamentarzystów sprzeciwia się z kolei Konfederacja.
- Jakby ktoś mi kazał wskazać gorszy moment na wprowadzenie takiej podwyżki, to nie wymyśliłbym gorszego niż teraz, w czasie kryzysu - powiedział Dobromir Sośnierz w rozmowie z reporterem RMF FM Patrykiem Michalskim.
Sprawę skomentował także Paweł Kukiz, który napisał na Twitterze: "Wygląda na to, że wróciło #KorytoPlus. Błyskawiczne przejście do drugiego czytania i za moment pewnie uchwalenie. Kukiz’15 jest zdecydowanie przeciw podwyżkom dla posłów i zwiększeniu partyjnych subwencji w szczycie kryzysu gospodarczego".
Podwyżka wynagrodzenia. Ile będą zarabiać politycy?
Projekt podniesienia pensji prezydenta, premiera, parlamentarzystów, ministrów i wojewodów zakłada, że zostanie ona powiązana z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego. Te ustala się, mnożąc przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale poprzedniego roku przez 4,13. Sędzia Sądu Najwyższego zarabia dzisiaj minimum 19 986 zł brutto. Jeśli zarobki polityków zostaną podniesione, ukształtują się w następujący sposób:
- prezydent: 25 981 zł
- marszałkowie Sejmu i Senatu: 21 984 zł
- premier: 21 984 zł
- wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: 17 987 zł
- ministrowie: 17 987 zł
- wiceministrowie: 16 988 zł
- wojewodowie: 14 989 zł
- wicewojewodowie: 12 990 zł
-
Rząd opublikował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw
-
Suski o protestujących ws. wyroku TK: "Nie wiedzieli, o co im chodzi". Ale zapowiedział nową ustawę
-
Sędzia w zdaniu odrębnym do wyroku TK: Rota ślubowania nie pozwala mi zaakceptować wyroku
-
"Piekło dla rządu", "Barbarzyńcy". Protesty ws. wyroku TK przeszły przez Polskę. W czwartek blokada
-
W czwartek konferencja rządu ws. obostrzeń. Onet: Pełne otwarcie galerii handlowych. Kłopot ze szkołami
- Covid-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski: Możemy teraz przebierać w ofertach szczepionek
- Uzasadnienie wyroku TK. Kaja Godek skrytykowała rząd. "To prawie 100 dni zwłoki"
- USA. Rękawiczki Berniego Sandersa zarobiły blisko dwa miliony dolarów. Pieniądze trafią do potrzebujących
- Nowe obostrzenia. Konferencja premiera. O której godzinie? Gdzie będzie można oglądać?
- Adam Bielan gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl