Szumowski: Epidemia lokalizuje się w obszarach, gdzie tradycyjnie są huczne wesela

Głównym źródłem zakażeń w Małopolsce są właśnie wesela - mówił na antenie TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że nie powinno być dużego wzrostu liczby powiatów objętych czerwoną czy żółtą strefą obostrzeń, ale nie wyklucza, że mogą pojawić się nowe. Podkreślił, że decydują o tym obiektywne kryteria.

Około 600-700 potwierdzanych zachorowań na COVID-19 każdego dnia to - zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - efekt dwóch rzeczy. Pierwszą jest wykonywanie testów przesiewowych w dużych zakładach pracy. - Ale drugą, trzeba to wyraźnie powiedzieć, rozluźnienie maseczko-sanitarne - stwierdził w programie Jeden Na Jeden w TVN24. 

Minister pytany o to, czy mamy do czynienia z drugą falą koronawirusa - czy może wciąż z pierwszą - zwrócił uwagę, że eksperci "weryfikują oczekiwania co do tych fal", ponieważ koronawirus nie zachowuje się tak, jak sezonowa grypa. - Ale pamiętajmy, że taki stan na poziomie 300-400, teraz trochę [dwa razy - red.] więcej przypadków dziennie jest to poziom, który nie zagraża systemowi opieki zdrowotnych - zaznaczył. Według ministra takim poziomem byłoby więcej niż 7-8 tys. chorych na COVID-19 w szpitalach. Obecnie to trochę ponad dwa tysiące osób.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w RyszewkuZachodniopomorskie. Ksiądz zakażony koronawirusem. Sanepid szuka wiernych

Mogą pojawić się nowe żółte i czerwone strefy

Niepokojącym trendem według Szumowskiego jest zakażanie się na imprezach, co jest "trudniejsze do skontrolowania" od np. zakładu pracy. - Widzimy zresztą, że ta epidemia lokalizuje się w obszarach, gdzie tradycyjnie są huczne, długie wesela, spotkania rodzinne itd. - powiedział i dodał, że głównym źródłem zakażeń w Małopolsce są właśnie wesela. 

Pandemia koronawirusa. Oddział zakaźny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.Dyrektor szpitala jednoimiennego: Cały system jest na skraju wytrzymałości

Zapytany o to, czy ministerstwo wprowadzi nowe żółte i czerwone strefy obostrzeń epidemicznych, Szumowski stwierdził, że "zostaną dziś podane te powiaty, które zgodnie z tymi danymi także z dziś spełniają kryteria". Podkreślił, ze kryteria dla wprowadzania obostrzeń są obiektywne. - Jeżeli jest powyżej 6 nowych zachorowań na 10 tys. to mamy strefę żółtą, jeśli powyżej 12 - to mamy strefę czerwoną - stwierdził. - Podamy nowe wartości, ale nie widzimy, żeby to się rozlewało szeroko na Polskę, na szczęście - dodał.

Minister zaznaczył, że przed tym jak spłyną nowe dane dot. zakażeń, nie jest w stanie jednoznacznie powiedzieć, czy będą nowe powiaty objęte obostrzeniami. - Ale z tego co wiem mniej więcej liczba tych powiatów będzie podobna - stwierdził.

Więcej o: