Adamowicz skada zawiadomienie do prokuratury przeciwko Gliskiemu. Chodzi o tablice "Solidarnoci"

Spr o tablice z postulatami z sierpnia 1980 r. przybiera na sile. Tym razem pose Piotr Adamowicz zoy zawiadomienie o podejrzeniu popenienia przestpstwa, ktrego miaby si dopuci minister kultury Piotr Gliski.

Dwie wykonane ze sklejki tablice zawierają postulaty robotników, które spisano w pierwszych dniach strajku w Stoczni Gdańskiej. Znajdują się one obecnie w Europejskim Centrum Solidarności. Podległe resortowi kultury Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wypowiedziało w listopadzie ubiegłego roku umowę depozytu, którą w 2014 roku zawarło z ECS.

ECS może stracić tablice z 21 postulatami strajku z 1980 r.ECS może stracić tablice z 21 postulatami strajku z 1980 r.

Spór o zwrot tablic. Piotr Duda żąda zwrotu tablic do końca sierpnia

4 lipca upłynął wyznaczony przez dyrektora muzeum dr Roberta Domżała termin na zwrot tablic. Docelowo miały one trafić na wystawę do Sali BHP Stoczni Gdańskiej, w której doszło do podpisania Porozumienia Sierpniowego - informuje Onet.

Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda stanowczo wypowiadał się na temat zwrotu tablic, jak również o dyrektorze ECS Basilu Kerskim. - Oczekuję, że Europejskie Centrum Solidarności do 31 sierpnia zwróci Narodowemu Muzeum Morskiemu tablice z 21 postulatami z sierpnia 1980 roku. Jeśli do 31 sierpnia te tablice nie wrócą do muzeum, to pan Basil Kerski jest po prostu złodziejem - mówił.

Zniszczona tablica upamiętniająca ks. JankowskiegoSolidarność apeluje o naprawę tablicy poświęconej ks. Jankowskiemu

Skierowano zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o rzekome popełnienie przestępstwa

Pose Piotr Adamowicz zabrał głos w sprawie. Stwierdził on, że "PiS specjalizuje się w pisaniu historii na nowo". - Nie mogąc przejąć Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Ministerstwo Kultury ze związkiem „Solidarność” Piotra Dudy powołało nowy twór pod nazwą Instytut Dziedzictwa Solidarności, zapewniając wielomilionowe finansowanie z budżetu państwa - uważa.

Polityk Koalicji Obywatelskiej poszedł o krok dalej i skierował zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z jego treści wynika, że miało ono polegać na tym, że "Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, pomimo posiadania wiedzy o istniejących nieprawidłowościach, nie dopełnił swoich obowiązków polegających na sprawowaniu nadzoru nad Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku".

Adamowicz uważa ponadto, że rzekome przestępstwo polegało na "zaniechaniu podjęcia działań nadzorczych w celu skorygowania błędnej dokumentacji dotyczącej praw własności do Tablic z 21 Postulatami Gdańskimi Sierpnia 80".

W zawiadomieniu poseł apeluje o przesłuchanie Piotra Glińskiego, wiceministra kultury Jarosława Sellina oraz dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Roberta Domżałę.

Pełna treść zawiadomienia do prokuratury znajduje się pod tym linkiem.

Zawiadomienie do prokuratury przeciwko Piotrowi GlińskiemuZawiadomienie do prokuratury przeciwko Piotrowi Glińskiemu Fot. Koalicja Obywatelska

Zobacz wideo Zamieszki na Białorusi. Ludzie budują barykady na ulicach Mińska