Andrzej Duda: Będę nadal sprawował "funkcję niezależnego od zawirowań partyjnych arbitra"

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu dla "Gazety Polskiej". Stwierdził w nim, że marzy o Polsce, która "potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością" i większym zjednoczeniu Polaków. Zapowiedział także, że bez względu na zmiany w rządzie będzie "niezależnym arbitrem".

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Andrzej Duda odwołał się do swojego orędzia, które wygłosił w dniu zaprzysiężenia i podkreślił, że najważniejsze są dla niego polskie sprawy. Stwierdził, że rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność to pięć spraw, które "symbolizują Polskę, która potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością" i że o takiej Polsce marzy.

Andrzej Duda: Chcę infrastruktury jak w Niemczech czy Francji

Pytany o swoją drugą kadencję prezydent stwierdził, że chciałby, abyśmy za pięć lat nie pamiętali o kryzysie, jaki wywołała pandemia koronawirusa i cieszyli się z rozwoju naszego kraju. Andrzej Duda ocenił, że dzięki dotychczasowym działaniom w dużej mierze udało się uchronić polską gospodarkę. 

- Bezrobocie nie wzrosło w sposób dramatyczny. Nie jest jednak tajemnicą, że światowa gospodarka wchodzi w czas kryzysu i będziemy musieli się mierzyć z wieloma negatywnymi zjawiskami - zaznaczył prezydent.

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że chciałby, żeby polska infrastruktura była na poziomie takim jak w Niemczech czy Francji.

- Dlatego zrealizujemy przekop Mierzei Wiślanej czy budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i nowej sieci kolejowej. Chciałbym, aby za pięć lat nikt nie pamiętał, że kiedyś dzielono nasz kraj na Polskę A i Polskę B - powiedział Duda.

Zobacz wideo Duda: W kampanii wyborczej nie udawałem kogoś innego niż jestem

Prezydent o rekonstrukcji rządu: Nie będę ingerował w ustalenia koalicjantów

Zapytany o zmiany personalne w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda stwierdził, że "teraz jest nowy rozdział, nowe otwarcie", więc być może zdarzą się pewne przetasowania wśród jego współpracowników. Powiedział jednak, że wciąż analizuje sytuację i nie ogłosił żadnej konkretnej decyzji w tej sprawie. Prezydent odniósł się także do zapowiadanej na jesień rekonstrukcji rządu. Polityk powiedział, że nie zamierza ingerować w proces ustaleń między koalicjantami, a on sam w dalszym ciągu będzie sprawował "funkcję niezależnego od zawirowań partyjnych arbitra".

Andrzej Duda o opozycji: Jej część zmierza w stronę alternatywnej rzeczywistości

Prezydent Andrzej Duda został zapytany o postawę posłów Platformy Obywatelskiej, którzy zapowiedzieli powołanie zespołu parlamentarnego, który zbada ważność i prawidłowość wyborów prezydenckich 2020. 

- To smutne, że ta część opozycji w Polsce nadal nie potrafi uszanować decyzji, jakie Polacy podejmują w wolnych wyborach - powiedział prezydent, stwierdzając, że część opozycji zmierza "w stronę alternatywnej rzeczywistości, co utrudnia dialog w Polsce".

Prezydent stwierdził także, że chciałby, aby pod koniec jego drugiej kadencji Polacy byli bardziej zjednoczeni.

- Chciałbym, abyśmy wzmocnili nasze poczucie wspólnoty i umieli współdziałać wokół tych spraw, które są dla nas najważniejsze, jak: bezpieczeństwo, utrwalenie wzrostu gospodarczego oraz ochrona najważniejszych wartości, wokół których zawsze potrafi my się zjednoczyć - powiedział prezydent.

Zobacz także:

Córka Andrzeja Dudy. Kim jest Kinga Duda? Ma 25 lat i już pracowała w renomowanej kancelarii w Londynie