Najnowszy sondaż. Zjednoczona Prawica traci poparcie, KO rośnie. Jest też wpływ "efektu Hołowni"

Zjednoczona Prawica w porównaniu z innymi partiami wciąż jest na prowadzeniu, ale traci poparcie. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to na ugrupowanie zagłosowałoby 36 procent wyborców, a na Koalicję Obywatelską niewiele mniej, bo 31 procent - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla WP.pl. Wyniki obu ugrupowań spadłyby, gdyby do rozgrywki dołączył ruch stworzony przez Szymona Hołownię.

Choć wybory prezydenckie już za nami, a najbliższe parlamentarne spodziewane są dopiero za ponad 3 lata, w sondażu IBRiS dla portalu Wp.pl zapytano respondentów o poparcie dla poszczególnych partii politycznych. Jak wskazano, "chęć udziału w głosowaniu delikatnie osłabła", a do urn wyborczych poszłoby ok. 57,5 proc. uprawnionych. 

Zobacz wideo Koalicja PiS z Konfederacją i PSL-em? "Jestem w stanie to sobie wyobrazić"

Najnowszy sondaż. Zjednoczona Prawica wciąż numerem jeden, ale traci poparcie

Jak rozłożyłyby się głosy, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę? Z sondażu wynika, że najwyższy wynik - 36 procent - uzyskałaby w nich Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie). To mniej niż w badaniu przeprowadzonym dwa tygodnie wcześniej, gdy mogła ona liczyć na 39,2 procent głosów. Rośnie z kolei poparcie dla Koalicji Obywatelskiej - uzyskała ona 31 procent, czyli o 4,5 pkt. proc. więcej niż w badaniu poprzednim. 

Na kolejnych miejscach uplasowałyby się Lewica (z wynikiem 9,1 proc., spadek o 0,7 pkt. proc.), Konfederacja (6,7 proc.) i Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) - 5 proc. 12, 2 procent badanych na pytanie, na kogo oddaliby głosy, odpowiedziało "nie wiem". 

W sondażu sprawdzono też, jak poparcie dla wszystkich partii zmieniłoby się, gdyby do rozgrywki dołączył ruch Szymona Hołowni "Polska 2050", którego powstanie zapowiadał były kandydat na prezydenta. Rozkład głosów wyglądałby wówczas następująco: Zjednoczona Prawica - 34,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,1 procent, ruch Szymona Hołowni - 11,7 procent, Konfederacja - 6,1 procent, Lewica - 5,6 procent, Koalicja Polska - 2,8 procent. Niezdecydowanych pozostałoby 12,3 procent badanych.

Badanie zostało przeprowadzono w dniach 6-7 sierpnia.

Więcej o: