Margot przebywa w Zakładzie Karnym w Płocku. Odwiedziła ją przedstawicielka RPO

W niedzielę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że Margot przebywa w Zakładzie Karnym w Płocku. Jeszcze w sobotę obrońca aktywistki nie wiedział, gdzie ta została przewieziona. "Aresztowana po rozmowie z wychowawcą i psychologiem, przeprowadzonych w dniu przyjęcia do jednostki penitencjarnej, czuje się dobrze. Oczekuje na kontakt z obrońcami" - napisał w komunikacie RPO.

W sobotę adwokat Margot, aktywistki LGBT, mówił, że nie wie, gdzie jest jego klientka, która została aresztowana w piątek.

Nie mamy oficjalnej informacji o miejscu przebywania naszej klientki do tej pory, ale ja nie siedzę w niczyjej głowie i nie wiem, dlaczego tak jest

- powiedział w rozmowie z tvn24.pl.

Czytaj więcej: Adwokat Margot: Nie mamy informacji o miejscu przebywania naszej klientki. Prokuratura komentuje

RPO: Margot czuje się dobrze. Oczekuje na kontakt z obrońcami

W niedzielę Adam Bodnar zamieścił na Twitterze komunikat z wizytacji przedstawicielki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Zakładzie Karnym w Płocku. Jak się okazuje, to tam właśnie przebywa obecnie Margot.

Tymczasowo aresztowana przebywa w pojedynczej celi przejściowej, gdzie zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego może przebywać do 14 dni. Pobyt w tej celi związany jest także z zasadami przyjętymi w dobie pandemii koronawirusa

- czytamy w oświadczeniu. Nowe osoby są izolowane celem obserwacji stanu zdrowia i zapobiegania tym samym ewentualnemu rozprzestrzeniania się COVID-19.

Rozmowa na osobności była prowadzona z tymczasowo aresztowaną w pomieszczeniu do czynności procesowych. Poinformowano ją o zasadach odbywania tymczasowego aresztowania, konieczności wystąpienia do dyrektora jednostki z prośbą m.in. o dietę wegańską, talon na paczkę odzieżową, czy możliwości wypożyczania książek z biblioteki i robienia zakupów w kantynie więziennej

- podkreśla w komunikacie RPO. Jak dodaje, "administracja jednostki penitencjarnej dba o zapewnienie aresztowanej bezpieczeństwa osobistego. Aresztowana po rozmowie z wychowawcą i psychologiem, przeprowadzonych w dniu przyjęcia do jednostki penitencjarnej, czuje się dobrze. Oczekuje na kontakt z obrońcami".

Z perspektywy poszanowania prawa do obrony kontakt poprzez widzenia czy rozmowy telefoniczne z adwokatami jest bardzo ważny. Będzie jednak możliwy dopiero wtedy, gdy organ dysponujący wyda zarządzenie o wyrażeniu zgody na widzenie lub rozmowy telefoniczne z obrońcami. Należy oczekiwać, że organ dysponujący rozpozna wnioski adwokatów bez zbędnej zwłoki

- czytamy na stronie internetowej rzecznika.

Sprawa aresztowania Margot

W piątek sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o dwumiesięcznym areszcie dla Margot, aktywistki LGBT, która jest związana m.in. z akcją umieszczenia tęczowych flag na warszawskich pomnikach. Areszt nie dotyczy jednak wieszania flag, a uszkodzenia furgonetki z homofobicznymi hasłami i szarpaniny z jej kierowcą.

Zobacz wideo Protesty po aresztowaniu Margot
Więcej o: