Kaczyński i Morawiecki u Rydzyka. Otworzyli park, który ma być odpowiedzią na oskarżenia o udział Polaków w Holocauście

W Toruniu otwarto Park Pamięci Narodowej, upamiętniający Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Park nazywany jest też "Parkiem Rydzyka" - początkowo fundatorami obiektu mieli być słuchacze Radia Maryja i widzowie TV Trwam, ostatecznie jednak fundacja o. Rydzyka otrzymała 5 mln zł dofinansowania z rezerwy budżetowej.
Zobacz wideo Ojciec Tadeusz przepytuje prezydenta. I zwraca uwagę: "Jest jakaś kolumna szkodząca"

Toruński Park Pamięci jest poświęcony Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. W Parku umieszczono tablice z nazwami miejscowości - miejscami kaźni Polaków w czasie wojny. Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia redemptorystów oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej o. Rydzyka. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

W lipcu ub.r. Oko.Press poinformował, że Morawiecki przyznał o. Rydzykowi 5 mln zł dotacji z rezerwy budżetowej na park Pamięci Narodowej. Początkowo mieli go sfinansować słuchacze Radia Maryja i widzowie TV Trwam. Później fundacja o. Rydzyka Lux Veritatis starała się o dofinansowanie na budowę parku, a w końcu otrzymała ją w formie rządowej dotacji.

Park Pamięci Narodowej w Toruniu. Rydzyk podziękował dobrej zmianie

Uroczystości w Toruniu rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II w Toruniu. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Msza trwała dwie godziny.

Podczas uroczystości odczytano m.in. list Andrzeja Dudy. Prezydent w dokumencie przypomniał, że w 1939 roku znaczna część ziem Rzeczypospolitej znalazła się pod okupacją nazistowskich Niemiec. "Najeźdźcy zaczęli realizować szeroko zakrojony plan zniewolenia, zastraszenia oraz częściowej eksterminacji mieszkańców Polski. Śmierć poniosło 6 milionów polskich obywateli, w tym 3 miliony polskich Żydów" - przypomniał prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że w tamtym strasznym czasie znaleźli się jednak ludzie, których postawa moralna kontrastowała z hitlerowskim barbarzyństwem w sposób szczególnie jasny. "To Polacy, którzy nieśli pomoc i dawali schronienie Żydom. Ich wierność najwyższym ideałom, ich bohaterska postawa i tragiczna, często bardzo okrutna śmierć, jaką ponieśli za udzielaną pomoc, należą do najdonioślejszych doświadczeń całej ludzkości" - napisał prezydent Duda. List odczytała Grażyna Ignaczak-Bandych z Kancelarii Prezydenta.

Podczas otwarcia Parku Pamięci byli obecni także liczni przedstawiciele rządu i partii rządzącej, z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim na czele. Obecni byli także minister kultury Piotr Gliński, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Antoni Macierewicz i Beata Kempa.

O. Tadeusz Rydzyk - przed rozpoczęciem mszy przywitał gości. Jako pierwszego wspomniał Jarosława Kaczyńskiego, nie Mateusza Morawieckiego, a następnie kolejno wymieniał członków rządu, którzy wstawali z miejsca, kłaniali się zebranym w kościele, czemu towarzyszyły oklaski. - Dziękujemy za tę zmianę, która następuje. Za tę dobrą zmianę - mówił o. Rydzyk. Niektórym politykom w podziękowaniu wręczono srebrne orły 1920 roku. Otrzymał je m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Bez pana by tego nie było - powiedział o. Rydzyk. Orły trafiły też m.in. do Mateusza Morawieckiego, Piotra Glińskiego, Jacka Sasina czy prezesa Lotosu Pawła Majewskiego.

- W centrum tej akcji, tego dobrze zaplanowanego przedsięwzięcia jest oskarżenie naszego narodu o to, że brał udział w Holokauście, że brał udział w mordowaniu współobywateli narodowości żydowskiej. Trzeba było tutaj powiedzieć „Nie”, ale to musiało być „Nie” oparte o argumenty, konkretną wiedzę o konkretnych ludziach, przypadkach. Ta inicjatywa tutaj wspaniała, inicjatywa ojca Dyrektora, którego Bóg obdarzył szczególną misją, jest realizowana krok po kroku z udziałem bardzo wielu ludzi, którzy dobrze przysłużyli się Polsce - mówił podczas przemowy Jarosław Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki mówił w czasie uroczystości, że Park Pamięci przywraca prawdę o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Szef rządu powiedział, że podejmowano próby odarcia polskiego narodu z prawdy o strasznych latach II wojny światowej. "To miejsce jest miejscem prawdy o tych, którzy, ryzykując własne życie, nie wahali się ratować innych, często obcych ludzi" - mówił premier. Dodał, że Park Pamięci przywraca tym osobom godność, a warz z nimi przywraca ją wszystkim Polakom.

Więcej o: