Protesty po aresztowaniu Margot. Posłowie domagają się zwołania komisji ws. działań policji

Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zaapelowali w sobotę do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych, które dotyczyłoby działań policji. W piątek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie doszło do protestów po aresztowaniu aktywistki LGBT Margot. Zatrzymano kilkadziesiąt osób. Parlamentarzyści twierdzą, że zatrzymanym odmawiano ich praw.

Piątkowy protest na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie związany był z decyzją sądu o areszcie dla aktywistki LGBT Margot. Prokuratura poinformowała, że podejrzana jest ona o czyn chuligański, polegający na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza Fundacji Pro Life i niszczeniu mienia należącego do fundacji (homofobicznej furgonetki). Miało do tego dojść 27 czerwca.

Uczestnicy manifestacji, w tym parlamentarzyści i dziennikarze, informowali w piątek w mediach społecznościowych o brutalności policji. Funkcjonariusze twierdzą jednak, że to tłum był agresywny. Zatrzymano łącznie 48 osób.

Czytaj więcej: Zatrzymanie aktywistki LGBT przerodziło się w protest. "Niewiarygodna brutalność policji"

Nocą na komisariatach policji interweniowali w sprawie zatrzymanych posłowie Koalicji Obywatelskiej  i Lewicy, sprawdzając jednocześnie, czy mają oni dostęp do pomocy prawnej.

"Na komendzie przy ul. Jagiellońskiej czekamy, aż Policja umożliwi prawniczkom dostęp do zatrzymanych. Podobna sytuacja jest na kilku warszawskich komendach, wciąż sprawdzamy, kto gdzie przebywa - uzyskanie informacji graniczy z cudem, z legitymacją poselską czy bez" - pisała po godzinie 23 posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

"Zatrzymani nadal nie mają dostępu do obrońców. Skandal!" - alarmował poseł Krzysztof Śmiszek.

Zobacz wideo Protesty po aresztowaniu Margot

Posłowie opozycji chcą pilnego zwołania sejmowej komisji

W sobotę zarówno politycy KO, jaki i Lewicy, zaapelowali do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

"W związku z ostatnimi brutalnymi interwencjami policji w stosunku do osób korzystających z prawa do wyrażania swoich poglądów zażądałem pilnego zwołania sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Nie ma zgody na wykorzystywanie policji w ideologicznych wojnach PiS" - napisał na Twitterze przewodniczący PO Borys Budka.

- Wczoraj widzieliśmy chaos, ale chaos kontrolowany przez policję i władzę. Odmówiono ludziom ich praw. Adwokatki nie były dopuszczane do klientów, którzy zostali wczoraj zatrzymali. Przeprowadzono z nimi czynności i postępowanie w tym czasie! Prawo do sądu nie zaczyna się na sali sądowej, ale od pierwszej sekundy zatrzymania - mówił z kolei w sobotę na konferencji prasowej poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, cytowany przez Onet.pl.

"Kłamstwem jest by w przypadku żądania osoby zatrzymanej, udziału obrońcy w czynnościach nie zrealizowano tego żądania. Również w każdym przypadku gdy pojawiło się żądanie o poinformowaniu obrońcy o zatrzymaniu, czynność taką wykonano" - podkreśliła w sobotę na Twitterze stołeczna policja.

W sobotę w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie organizowane będą protesty na znak solidarności z Margot i innymi osobami LGBT. Stołeczna manifestacja rozpocznie się o godz. 18.30 pod hasłem "NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA! // solidarnie przeciw queerfobii". 

Więcej o: