Komisarz praw człowieka Rady Europy wzywa do uwolnienia Margot. "Mrożący sygnał dla wolności słowa"

"Wzywam do natychmiastowego uwolnienia aktywistki LGBT Margot z kolektywu Stop Bzdurom" - napisała Dunja Mijatović, komisarz praw człowieka Rady Europy. Jak dodała, jej zatrzymanie jest "mrożącym sygnałem dla wolności słowa i praw LGBT w Polsce".

W piątek sąd zdecydował o dwumiesięcznym areszcie dla Margot, aktywistki LGBT, która jest związana m.in. z akcją umieszczenia tęczowych flag na warszawskich pomnikach. Jednak areszt nie dotyczy wieszania flag, a uszkodzenia furgonetki z homofobicznymi hasłami i szarpaniny z jej kierowcą.

W piątek Margot, mimo że sama zgłosiła się do funkcjonariuszy, została aresztowana dopiero podczas protestu na Krakowskim Przedmieściu. Protestujący próbowali blokować radiowóz, do którego wprowadzono aktywistkę. Zatrzymano 48 osób. Rzecznik komendy stołecznej informował w sobotę rano, że czynności z zatrzymanymi są prowadzone w oparciu o artykuł 254 Kodeksu karnego:

254. § 1. Kto bierze czynny udział w zbiegowisku wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

"W demokratycznym państwie prawnym wszyscy obywatele powinni korzystać z pełni swoich praw"

W sprawie piątkowych protestów Rzecznik Praw Obywatelskich wszczął z urzędu postępowanie wyjaśniające: "Dostępne w mediach nagrania z miejsca zdarzenia oraz publiczne relacje świadków, w tym posłów i posłanek na Sejm RP, wskazują, że postępowanie funkcjonariuszy Policji wymaga pilnego wyjaśnienia pod kątem jego prawidłowości i zgodności z prawem".

W demokratycznym państwie prawnym wszyscy obywatele - niezależnie od jakichkolwiek cech, w tym orientacji seksualnej i tożsamości płciowej - powinni korzystać z pełni swoich praw w poczuciu bezpieczeństwa i godności. Zaznaczam, że ochrona tego bezpieczeństwa jest jednym z podstawowych zadań Policji

- napisał Adam Bodnar.

Patryk Michalski z RMF FM poinformował, że, jak podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, Margot za zarzucany czyn grozi do pięciu lat więzienia.

Czytaj więcej: Protesty w obronie Margot. 48 zatrzymanych, na komisariatach interweniowali posłowie. "Hańba policji"

"Mrożący sygnał dla wolności słowa i praw LGBT w Polsce"

Do sprawy aresztowania Margot odniosła się na Twitterze komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović.

Wzywam do natychmiastowego uwolnienia aktywistki LGBT Margot z kolektywu Stop Bzdurom, która została zatrzymana wczoraj za blokowanie furgonetki promującej nienawiść do osób LGBT i umieszczenie tęczowych flag na warszawskich pomnikach. Zatrzymania jej na dwa miesiące jest mrożącym sygnałem dla wolności słowa i praw LGBT w Polsce

- napisała Dunja Mijatović.

Zobacz wideo Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na decyzję o obcięciu dotacji dla miast, które uchwaliły strefy wolne od LGBT
Więcej o: