Duda przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. Obiecał żołnierzom wsparcie i wyposażenie

- Będę czynił wszystko, abyście mogli służyć spokojnie, bezpiecznie, mając jak najlepsze wyposażenie - obiecywał żołnierzom prezydent Andrzej Duda. Po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym formalnie przejął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi. Później złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.
Zobacz wideo Wanda Nowicka podeszła do Dudy po zaprzysiężeniu. Wręczyła mu list

Prezydent Andrzej Duda objął formalnie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Uroczystość na Placu Piłsudskiego w Warszawie była kolejnym etapem inauguracji jego drugiej kadencji.

Po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym prezydent przyjął meldunek od Szefa Sztabu Generalnego i dokonał przeglądu pododdziałów. Na Placu Piłsudskiego odegrano hymn państwowy i podniesiono na maszt państwową flagę.

- Polski żołnierz swoją służbą dla Ojczyzny nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej wojskowości - mówił do zgromadzonych na placu wojskowych. - Żołnierze, obiecuję Wam, że przez te kolejne pięć lat będę czynił wszystko, aby wasz wysiłek wspierać. Będę czynił wszystko, abyście mogli służyć spokojnie, bezpiecznie, mając jak najlepsze wyposażenie - podkreślił. 

Po uroczystości Duda złożył wieńce pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego, a także pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie prezydent Duda przeszedł z placu Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego. Po drodze rozmawiał z mieszkańcami Warszawy i turystami uczestniczącymi wcześniej w uroczystości. 

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy

Wcześniej prezydent złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, wygłosił orędzie, a także wziął udział w mszy w intencji Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na Zamku Królewskim w Warszawie objął przewodnictwo w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz wideo
Więcej o: