Konfederacja chwali si, e na zaprzysieniu Dudy bya "niezamaskowana". Bez masek te posanki PiS

Posowie Konfederacji pojawili si na zaprzysieniu Andrzeja Dudy bez maseczek ochronnych, cho ich zaoenie byo rekomendowane przez GIS. "W zamaskowanym Zgromadzeniu Narodowym niezamaskowani Konfederaci" - czytamy pod zdjciem opublikowanym przez jednego z przedstawicieli partii, Grzegorza Brauna. Bez masek przyszy te co najmniej dwie posanki PiS.

Podczas zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na sali plenarnej obowiązywał rygor sanitarny - nie było limitu miejsc, ale parlamentarzystom i gościom mierzono temperaturę, a część z nich zrobiła wcześniej testy na koronawirusa. Dodatkowo szefowa Kancelarii Sejmu informowała wcześniej, że zgodnie z wydanym przez GIS zaleceniem trzeba będzie mieć również założoną maseczkę ochronną. Sam prezydent zrezygnował z osłony twarzy tylko podczas wygłaszania orędzia.

Zobacz wideo Duda: W kampanii wyborczej nie udawałem kogoś innego niż jestem

Posłowie Konfederacji nie mieli masek na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy

Maski mieli na sali niemal wszyscy parlamentarzyści z wyjątkiem przedstawicieli Konfederacji, którzy już wcześniej zapowiadali, że zamierzają się w tej kwestii zbuntować. - Szefowa kancelarii nie ma prawa zmusić posłów do wkładania maseczek - mówił na dwa dni przed zaprzysiężeniem poseł Konfederacji Jakub Kulesza. Powołał się przy tym na zalecenia przedstawicieli resortu zdrowia sprzed kilku miesięcy, według których osoby zdrowe nie muszą nosić maseczek. - Mogę tylko ubolewać - skomentowała szefowa Kancelarii Sejmu. 

Posłowie Konfederacji pochwalili się w mediach społecznościowych zdjęciami, na których pozują na sali plenarnej bez masek. "W zamaskowanym Zgromadzeniu Narodowym niezamaskowani Konfederaci" - napisał Grzegorz Braun. 

Ich zachowanie skomentował wcześniej m.in. wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. - To postawa nieodpowiedzialna - skomentował wiceminister obrony. - Konfederacja od dłuższego czasu próbuje zbudować kapitał polityczny na nonszalancji, nazywając to odwagą. Często bycie odważnym kosztuje, a to jest pokazówka, która będzie miała konsekwencje - powiedział w Polsat News.

Dwie posłanki PiS bez maseczek

Jak jednak wypatrzyliśmy na zdjęciach z uroczystości, Konfederaci okazali się nie być jedynymi "niezamaskowanymi". W relacji fotograficznej udostępnionej przez Kancelarię Sejmu widać, że masek nie założyły też posłanka (dawniej aktorka) Dominika Chorosińska i posłanka Anna Siarkowska (w poprzedniej kadencji weszła do Sejmu z ramienia Kukiz'15, z poparciem Ruchu Narodowego, w ubiegłym roku startowała już z list PiS). 

Dominika ChorosińskaDominika Chorosińska Kancelaria Sejmu

Anna SiarkowskaAnna Siarkowska Kancelaria Sejmu

Tę drugą oburzyła akcja Lewicy, która na Zgromadzeniu Narodowym pojawiła się w ubraniach i maseczkach w kolorach tęczy. "Wstyd i żenada" - napisała Siarkowska na Twitterze.

Rekordy zakażeń koronawirusem w Polsce. Szumowski: Nośmy maski

Przypomnijmy, że w czwartek 6 sierpnia odnotowano kolejny rekord zakażeń koronawirusem od początku epidemii - resort zdrowia podał informację o 726 nowych przypadkach SARS-CoV-2. Jednocześnie poinformowano o przywróceniu obostrzeń w 19 polskich powiatach o największym wzroście zakażeń - będzie w nich obowiązywał m.in. nakaz noszenia masek ochronnych wszędzie w przestrzeni publicznej. Dodatkowo wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ogłosił, że od 1 września konieczne będzie posiadanie zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski apelował:

Apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski, bo jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony rozprzestrzenił się na cały kraj, to starajmy zachowywać reżim sanitarny: nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym