Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Chrystusa. Wcześniej zawieszono na nim tęczową flagę

Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przez Zgromadzeniem Narodowym i tym samym został zaprzysiężony na drugą kadencję. Po drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego głowa państwa wraz z Pierwszą Damą złożyli kwiaty pod figurą Chrystusa przed Bazyliką Świętego Krzyża. Przed tygodniem aktywiści zawiesili na pomniku tęczową flagę, za co później zostali zatrzymani przez policję.

Andrzej Duda po godzinie 10 złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Przysięgał m.in. na Konstytucję RP. - Obejmując z woli narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg - mówił Duda.

Po drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą zatrzymali się i złożyli wieniec pod figurą Chrystusa przed Bazyliką Świętego Krzyża w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Przed kilkoma dniami na pomniku pojawiła się na nim flaga LGBT.

Tęczowe flagi na warszawskich pomnikach. Troje aktywistów usłyszało już zarzuty

W ubiegłym tygodniu na kilku warszawskich pomnikach pojawiły się tęczowe flagi. Zawieszono je m.in. na Syrence Warszawskiej, pomniku Mikołaja Kopernika, monumencie Wincentego Witosa, podobiźnie Józefa Piłsudskiego, pomniku Jana Kilińskiego czy wspomnianej figurze Chrystusa przed kościołem św. Krzyża. 

We wtorek 4 sierpnia Komenda Stołeczna Policji poinformowała o zatrzymaniu dwóch podejrzanych osób, w środę zatrzymano trzecią osobę. Wśród zatrzymanych były dwie aktywistki z kolektywu Stop Bzdurom. Zatrzymania w tej sprawie skrytykowało wielu ekspertów i komentatorów, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, którego zdaniem działania policji były nadmiarowe.

"Zakończyły się czynności dotyczące obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia warszawskich pomników. Wśród zatrzymanych są dwie kobiety i jeden mężczyzna. Wszyscy usłyszeli już zarzuty. Po wykonaniu czynności osoby zostały zwolnione - poinformowała stołeczna policja na Twitterze.

>>>Tęczowe flagi na pomnikach w Warszawie. Trzy osoby usłyszały zarzuty i opuściły areszt

Więcej o: