Andrzej Duda podsumowuje pierwszą kadencję. "Jestem dumny z tego, co udało się osiągnąć"

- Jestem dumny z tego, co udało się osiągnąć - podkreślił Andrzej Duda. W przededniu rozpoczęcia nowej kadencji prezydent podsumował pierwsze pięć lat rządów. Przypomniał m.in. o wprowadzeniu programów socjalnych czy prowadzonej przez niego polityce zagranicznej.

Na oficjalnej stronie Prezydenta RP zostało zamieszczone podsumowanie kończącej się pięcioletniej kadencji Andrzeja Dudy.

Jestem dumny z tego, co udało się osiągnąć. Wszystkie moje działania oraz efekty współpracy z Radą Ministrów były i są nakierowane na tworzenie jak najlepszej teraźniejszości i przyszłości dla Polaków

- podkreślił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał o programach socjalnych

Wśród osiągnięć pierwszej kadencji Andrzej Duda wymienia, między innymi, zwiększenie wsparcia dla polskich rodzin. Prezydent przypomina, że w czasie jego rządów wprowadzony został program Rodzina 500+, który doprowadził do spadku ubóstwa wśród dzieci o 93 procent. Z inicjatywy prezydenta, jak czytamy, obniżony został także wiek emerytalny i wprowadzono program Emerytura+, który zapewnienia dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. Podniesiona została płaca minimalna i minimalna stawka godzinowa.

Andrzej Duda, jako jeden z filarów swojej prezydentury, wymienił bezpieczeństwo. Przypomniał, że w 2017 roku podpisał nowelizację ustawy zwiększającą wydatki na obronność do 2,5 procent PKB. Od 2015 roku zwiększyła się liczebności Sił Zbrojnych RP o ponad 30 tys. żołnierzy. W 2016 roku reprezentował Polskę w czasie szczytu NATO w Warszawie. W trakcie spotkania przyjęto zobowiązanie o ustanowieniu w Polsce i w państwach bałtyckich wysuniętej obecności wojsk NATO w postaci czterech batalionów.

"Ambitna, dynamiczna i wielowektorową polityka zagraniczna"

Andrzej Duda, jak czytamy w podsumowaniu, odwiedził wszystkie powiaty w kraju. W wielu miejscach był jako pierwszy prezydent Polski. W sumie odbył 350 wizyt krajowych. Przewodził obchodom 1050-lecia Chrztu Polski w 2016 roku, 100. rocznicy odzyskania niepodległości, i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Za jego rządów ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Czytamy także, że Andrzej Duda prowadził "ambitną, dynamiczną i wielowektorową politykę zagraniczną". W czasie pierwszej kadencji złożył 109 wizyt zagranicznych i przyjął w Polsce 166 delegacji. Spotkał się z większością światowych przywódców, wśród których byli prezydenci Stanów Zjednoczonych: Donald Trump i Barack Obama, prezydenci Francji: Emmanuel Macron i François Hollande, Japońska Para Książęca Książę Akishino i Księżna Akishino czy Para Książęca Cambridge William i Kate. Za rządów Andrzeja Dudy powołano inicjatywę Trójmorza. Prezydent brał udział w negocjacjach skutkujących zniesieniem wiz dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.

Andrzej Duda przypomina, że co roku angażował się w akcję Narodowego Czytania, zainaugurował także inicjatywę Narodowego Grania. Wziął udział w charytatywnych zawodach narciarskich "12H Slalom Maraton Zakopane" w Zakopanem oraz Memoriale Marii Kaczyńskiej.

Całość podsumowania oraz dokumentację zdjęciową można znaleźć na stronie Kancelarii Prezydenta.

Zobacz wideo "Tusk mnie nie lubi". Rosyjscy youtuberzy wkręcili Andrzeja Dudę
Więcej o: