Jarosław Kaczyński dla PAP: Rekonstrukcja rządu we wrześniu lub na początku października

Jarosław Kaczyński poinformował, że rekonstrukcja rządu zostanie przeprowadzona we wrześniu lub na początku października. Zdradził także, w jakim stopniu zostanie "odchudzony" gabinet Mateusza Morawieckiego.

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej, w którym opowiadał o planowanej rekonstrukcji rządu. Polityk powiedział, że liczba resortów zostanie znacznie ograniczona, dzięki czemu będzie łatwiejszy do kierowania jako całość. Mówił także o ewentualnym terminie wprowadzenia zmian. 

- Rekonstrukcja rząd odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października [...] Plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. [...] Liczę, że negocjacje umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy w przyszłym miesiącu zakończą się sukcesem - mówił PAP prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

Rekonstrukcja rządu. Mateusz Morawiecki pozostanie premierem

Obecny rząd składa się z 20 resortów. To najbardziej rozbudowana Rada Ministrów od 1989 roku. Odkąd politycy Zjednoczonej Prawicy mówią o rekonstrukcji rządu, media spekulują na temat rozważanych zmian. Mówi się m.in. o powstaniu tzw. superresortu, który miałby powstać z połączenia czterech ministerstw: edukacji narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i dziedzictwa narodowego oraz sportu. Z doniesień medialnych wynika, że na jego czele ma stanąć wicepremier Piotr Gliński. W drugiej połowie lipca Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rekonstrukcja nie obejmie urzędu premiera, a na czele "odchudzonego" rządu w dalszym ciągu będzie stał Mateusz Morawiecki

Zobacz wideo W rządzie nastąpią zmiany personalne i strukturalne
Więcej o: