Sondaż po prezydenckiej batalii. Przewaga PiS nad KO topnieje. Tylko trzy punkty procentowe różnicy

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, to Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 36-procentowe poparcie, a Koalicja Obywatelska na wynik tylko o trzy punkty procentowe niższe - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie KO. Pozostałe ugrupowania pozostają daleko w tyle.

Za nami długa kampania i wybory prezydenckie, a pierwsze badania preferencji wyborczych po ich przeprowadzeniu pokazują, że scena polityczna wciąż jest mocno podzielona. Z sondażu IBRiS przeprowadzonego 29 lipca na zlecenie Koalicji Obywatelskiej wynika, że przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad opozycją topnieje.

Sondaż parlamentarny. Przewaga PiS nad KO się zmniejsza. Inne partie daleko w tyle

Z sondażu wynika, że jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się w tym miesiącu, to partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 36 procent poparcia. Z kolei Koalicja Obywatelska uplasowała się tuż za PiS z wynikiem 33 procent. 

Po dwóch partiach, które uplasowały się na podium, pozostałe ugrupowania cieszą się zdecydowanie mniejszym poparciem. Kolejne w sondażu są dopiero Lewica i Konfederacja - obie z wynikiem 6 proc. poparcia. Koalicja PSL+Kukiz'15 uzyskała wynik 5 procent, a aż 14 procent badanych na pytanie, na którą z partii oddałoby swój głos, odpowiedziała: "nie wiem, trudno powiedzieć".

W sondażu nie wzięto pod uwagę ugrupowania "Polska 2015", którego utworzenie zapowiada Szymon Hołownia.

Zobacz wideo Czy PiS będzie zabiegać o koalicję z PSL i Konfederacją?