Muzeum Bitwy Warszawskiej. Plac budowy opustoszał dzień po konferencji Błaszczaka

W poniedziałek rozpoczęto budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W Ossowie pojawił się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który zapowiedział, że muzeum powstanie do 2022 r. Dzień później były dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski podzielił się zdjęciem pustego już placu budowy.

W Ossowie ruszyła budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Na placu budowy rozpoczął się właśnie pierwszy etap prac związany z przygotowaniem terenu pod inwestycję. Minister obrony Mariusz Błaszczak, który w poniedziałek odwiedził plac budowy, zapowiedział, że muzeum powinno być gotowe w ciągu dwóch lat. Decyzję o pozwoleniu na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej wojewoda mazowiecki wydał 3 lipca 2020 r.

- Przekazuję dobrą wiadomość. Dopełniliśmy wszystkich formalności związanych z budową muzeum. W związku z tym zarówno robotnicy, jak i urządzenia wkraczają na plac budowy. Założenie jest takie, żeby Muzeum Bitwy Warszawskiej było filią Muzeum Wojska Polskiego - powiedział Błaszak w trakcie konferencji prasowej.

- Wykonawcą tej inwestycji są instytucje szeroko rozumianego resortu obrony narodowej. Gwarantujemy sprawność w działaniu i jestem pewien, że ten cel osiągniemy - dodał szef MON-u.

Dzień po konferencji Błaszczaka plac budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej nieco opustoszał. A przynajmniej całkowicie zniknął z niego ciężki sprzęt. Tak sugeruje zdjęcie, którym w mediach społecznościowych podzielił się były dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski. 

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie. Rząd zapowiadał, że będzie gotowe w sierpniu 2020 r.

W 2018 r. Błaszczak zapewniał, że muzeum otworzy swoje w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. - Przygotowaliśmy harmonogram działań, które doprowadzą do tego, że za dwa lata, będziemy mogli oddać do użytku muzeum - powiedział 15 sierpnia 2018 r.

Pierwotną koncepcję Muzeum Bitwy Warszawskiej wyłoniono w sierpniu 2017 r. Ówczesny wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk (obecnie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) informował wtedy: "Dziś została wyłoniona koncepcja. 3majcie [trzmajcie - red.] kciuki - termin sierpień 2020...". Podobną nadzieję wyrażał też jego ówczesny przełożony Antoni Macierewicz.

- Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować - mówił również w 2017 r. Dworczyk (cytat za Polską Agencją Prasową). 

Projekt wymagał jednak znacznego przeprojektowania, przez co wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac budowanych zdecydowanie się opóźniło.

Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię
Więcej o: