Donald Tusk kpi z zaprzysiężenia Andrzeja Dudy. Pisze o konieczności "zachowania powagi"

Donald Tusk opublikował szyderczy wpis na temat zbliżającego się zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. Napomniał osoby, które wezmą udział w tym wydarzeniu, aby zachowały powagę.

Sąd Najwyższy stwierdził, że wynik wyborów prezydenckich 2020 jest ważny, co oznacza, że w czwartek 6 sierpnia odbędzie się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. Odbędzie się to przed Zgromadzeniem Narodowym, a więc połączonym izbami Sejmu i Senatu. Zwyczajowo na zaprzysiężenie zapraszani są też byli prezydenci, premierzy, marszałkowie obydwu izb parlamentu, a także członkowie korpusu dyplomatycznego.

Donald Tusk opublikował na Twitterze kąśliwy komentarz na temat zbliżającego się zaprzysiężenia Andrzeja Dudy.

Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział w zaprzysiężeniu, uprzedzam, że po słowach „uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji” zarówno Andrzej Duda jak i zgromadzeni powinni zachować powagę

- napisał były premier Polski.

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski po spotkaniu z Andrzejem Dudą: Te wybory nie były równe

Puste miejsca na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. Zabraknie Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego

Kilku polityków związanych z opozycją zapowiedziało, że nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. Są wśród nich m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski. Pierwszy z nich stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską, że doszło do "oszustwa wyborczego". Drugi poinformował w rozmowie z Onetem, że przebywa na Suwalszczyźnie i nie chce ryzykować zakażenia koronawirusem.

Na zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy nie zobaczymy także europosła Radosława Sikorskiego. "Andrzej Duda wygrał metodami postsowieckimi, przy użyciu aparatu i funduszy państwa, kłamstwem i antysemityzmem w sprostytuowanej TVP oraz oszustw wyborczych, np. w domach opieki społecznej. Nie będę tego żyrował i dlatego, Kancelario Sejmu, z zaproszenia nie skorzystam. Nie wierzę też, aby dochował ponownej przysięgi na konstytucję, którą wielokrotnie złamał" - skomentował Sikorski na Facebooku.

Więcej o: