Morawiecki: Trybunał Konstytucyjny zbada treść konwencji stambulskiej. "TK Przetnie ten spór"

- Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucjnego wniosku o zbadanie treści konwencji stambulskiej z Konstytucją RP. Wierzę, że procedura w TK przetnie toczący się w ostatnich dniach spór - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie konwencji stambulskiej. Trybunał ma zbadać zgodność konwencji z Konstytucją.

- Wiele osób podnosi że konwencja stambulska godzi w polski porządek prawny i jest dokumentem ideologicznym. To bardzo poważne wątpliwości, które trzeba we właściwy sposób zaadresować. Jako rząd podzielamy te obawy i mamy prawo sądzić, że ten dokument może być niezgodny z Konstytucją RP - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Dlatego zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie treści konwencji stambulskiej z konstytucją. Sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej procedury. Nasza konstytucja zawiera szereg wartości, które trzeba chronić. Wartości, do których wszyscy możemy się odwołać. Wierzę, że procedura kontroli konstytucyjności raz na zawsze przetnie ten spór - poinformował premier.

- Jednocześnie chcę głośno zaprotestować przeciw manipulacjom, których autorzy imputują nam, że jakikolwiek ruch związany z konwencją stambulską oznacza jakiekolwiek przyzwolenie na przemoc. Wystarczy porównać naszą legislację z legislacją tych państw, na które powołują się nasi polityczni oponenci. To porównanie wypada zdecydowanie na naszą korzyść. Ta oburzająca manipulacja powinna zniknąć z dyskusji publicznej Ochrona przed przemocą nie może być skuteczna, jeśli zamiast realnych recept wybiera się te ideologiczne. A takie ryzyko zachodzi w przypadku konwencji stambulskiej - stwierdził Morawiecki. 

Morawiecki: Jestem przeciwnikiem rewolucji ideologicznej

Podczas konferencji Morawieckiego zapytano, czy jego słowa o dokumencie Rady Europy są gestem wykonanym w kierunku Zbigniewa Ziobry. To właśnie minister sprawiedliwości jest jednym z głównym orędowników wypowiedzenia dokumentu Rady Europy. 

- Życzyłbym wszystkim koalicjom takiej spójności, jak występuje w Zjednoczonej Prawicy. Cieszę się, ze mamy koalicjantów, z którymi możemy rozmawiać na różne tematy, w tym gospodarcze czy światopoglądowe. Dyskusja jest bardzo konstruktywna, choć nikt nie ma tu monopolu na rację - zapewnił Morawiecki. 

>>>Konwencja stambulska pod ostrzałem. Adwokatka: Chodzi o wypisanie Polski z "klubu praw człowieka"

- Mogę teraz podziękować tym osobom, które w domenie publicznej przedstawiały wątpliwości dotyczące niektórych zapisów konwencji. Podziękować za to, że mówiły o tych wątpliwościach. Jestem przeciwnikiem rewolucji ideologicznej. Jestem zwolennikiem tego, by rodzice mieli prawo do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami - dodał premier, który sam nie chciał jednoznacznie wskazać, czy jest zwolennikiem wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej.

Ministerstwo sprawiedliwości dąży do wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Polska ratyfikowała dokument w 2015 r.

W poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył formalny wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg o zainicjowanie wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej. Jego zdaniem, dokument ma charakter "ideologiczny", czemu zaprzeczają eksperci i prawnicy zajmujący się kwestią praw człowieka.

"Ta część konwencji, która jest związana z realnymi propozycjami zwalczania przemocy wobec kobiet, jest przez nas nie tylko akceptowana, ale w pełni podzielamy te postulaty [...]. Problem dotyczy tej drugiej części, warstwy, którą uważamy za przeciwskuteczną jeśli chodzi o efekty ich wprowadzenia, ich zaleceń w życie. Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie, może doprowadzić nieuchronnie do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce - stwierdził na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

>>>Ziobro złożył wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej. "Lewicowy, genderowy koń trojański"

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, czyli tzw. konwencja stambulska, tworzy ramy dla prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet na poziomie europejskim.

Dokument Rady Europy obowiązuje od 1 sierpnia 2014 roku. Do tej pory została podpisana przez 36 państw, a ratyfikowana (więc formalnie obowiązuje) przez 16. W Polsce ratyfikował ją prezydent Bronisław Komorowski 13 kwietnia 2015 roku. Więcej na temat dokumentuKonwencja stambulska. Czym jest? Czego dotyczy? Jakie zasady są w niej zapisane?

Więcej o: