Nie żyje Jerzy Konieczny, były szef Urzędu Ochrony Państwa i minister spraw wewnętrznych

Zmarł Jerzy Konieczny, były szef Urzędu Ochrony Państwa i minister spraw wewnętrznych w rządzie Józefa Oleksego. Był także nauczycielem akademickim i współautorem dwóch książek. Miał 69 lat.

O śmierci Jerzego Koniecznego poinformował na Facebooku poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Gramatyka.

"Odszedł Profesor Jerzy Konieczny - w wolnej Polsce szef UOP i Minister Spraw Wewnętrznych. Jeden z moich Mistrzów, ojciec mojej fascynacji kryminalistyką. Na zawsze zapamiętam jego wspaniałe wykłady z logiki i wspólną pracę przy badaniach poligraficznych" - czytamy we wpisie polityka.

Kim był Jerzy Konieczny?

Jerzy Konieczny urodził się 12 sierpnia 1950 roku. Ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1979 roku uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie pracy "Ekspertyza dokumentów sporządzonych pismem ręcznym na papierze syntetycznym". W 1990 roku na Uniwersytecie Śląskim otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych.

W latach 1992-1993 pełnił funkcję szefa UOP, a od 29 grudnia 1995 do 7 lutego 1996 był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Józefa Oleksego. Po zakończeniu kariery politycznej został nauczycielem akademicki. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Warszawie oraz Uniwersytecie Opolskim.

Był współautorem książek: "Justycjariusze, hutmani, policjanci. Z dziejów służb ochrony porządku w Polsce" (z Andrzejem Abramskim) oraz "Kryminalistyka" (z Janem Widackim i Tadeusz Widłą).

Więcej o: