Błaszczak komentuje wycofanie amerykańskich żołnierzy z Niemiec. "Wszystko zgodnie z planem!"

W środę szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w Polsce powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. "Wszystko zgodnie z planem" - napisał polityk. To komentarz do zapowiedzi ze strony amerykańskiej, że zaczyna wycofywać swoich żołnierzy z Niemiec.
Wszystko zgodnie z planem! W Polsce będzie więcej żołnierzy USA oraz powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych USA. Sekretarz [obrony Stanów Zjednoczonych - przyp. red.] Mark Esper potwierdził dziś nasze ustalenia i wskazał na możliwość dalszego zwiększenia liczebności amerykańskich żołnierzy w Polsce

- napisał minister na Twitterze.

Żołnierze mogą trafić do Polski, ale w ramach "współudziału w kosztach"

Wcześniej amerykański sekretarz obrony poinformował, że Stany Zjednoczone wycofają z Niemiec 12 tysięcy żołnierzy. 6400 z nich wróci do kraju, a 5600 zostanie przeniesionych do innych krajów Europejskich. Jako nowe lokalizacje Esper wymienił Włochy i Belgię. Powiedział też o planach zwiększenia rotacyjnej obecności wojsk USA w Polsce.

Szef Pentagonu poinformował, że jednym celów przegrupowania wojsk amerykańskich w Europie jest wzmocnienie południowo-wschodniej flanki NATO. Dlatego część myśliwców bojowych F-16 zostanie przeniesiona z Niemiec do Włoch. W Wielkiej Brytanii pozostaną wojska lotnicze w sile 2500 żołnierzy, którzy, według wcześniejszych planów, mieli stacjonować w Niemczech.

Poza tymi krokami i porozumieniem w sprawie sił rotacyjnych ogłoszonym przez prezydentów Trumpa i Dudę w 2019 roku planujemy również rotację w Polsce głównych elementów nowo utworzonego V Korpusu, gdy tylko Warszawa podpisze porozumienie o stacjonowaniu wojsk amerykańskich i umowę o współudziale w kosztach, jak pierwotnie obiecano

- powiedział sekretarz obrony USA. Jak dodał, jednym z celów przegrupowania wojsk amerykańskich w Europie jest zwiększenie potencjału odstraszania Rosji. Esper dodał, że pierwsze ruchy wojsk rozpoczną się za kilka tygodni, a realizacja całego planu zajmie lata.

Czytaj więcej: USA wycofują żołnierzy z Niemiec. W przyszłości mogą trafić do Polski, ale w ramach "współudziału w kosztach"

Zobacz wideo Fort Trump w Polsce pod dużym znakiem zapytania
Więcej o: