Onet: Sasin musiał tłumaczyć się posłom PiS ze Śląska. Doszło do awantury

Wicepremier Jacek Sasin oraz prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala musieli przedstawić plan naprawczy spółki nie tylko stronie społecznej, ale również zaniepokojonym posłom Prawa i Sprawiedliwości z województwa śląskiego. Jak ustalił Onet, podczas rozmów z parlamentarzystami doszło do spięcia. Zarys założeń krótkoterminowych [...], który został wczoraj zaprezentowany, jest w mojej ocenie nie do zaakceptowania - powiedział w rozmowie z Onetem poseł Jerzy Polaczek, jeden z uczestników spotkania.

We wtorek Ministerstwo Aktywów Państwowych planowało przedstawić górniczym związkowcom plan restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej. Z komunikatu MAP wiemy, że zakłada on m.in. likwidację dwóch kopalń - Ruda i Wujek. Nieoficjalne doniesienia medialne mówią również o ograniczeniu wydobycia i cięciu płac.

Zobacz wideo Jak głęboka będzie rekonstrukcja rządu?

Związkowcy powiedzieli jednak tym planom zdecydowanie "nie". Po spotkaniu z nimi minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że "strona społeczna zdecydowanie nie zaakceptowała propozycji programu, który został przygotowany przez zarząd Polskiej Grupy Górniczej". Natomiast rzecznik prasowy resortu Karol Manys poinformował, że górnicy nie zgodzili się nawet, by plan zmian w sektorze im zaprezentować.

Więcej na ten temat: Sasin przestraszył się górników? Zapowiada nowy plan dla PGG. Likwidacja kopalń może być nieunikniona

Sasin i prezes PGG spotkali się z posłami PiS. Doszło do awantury

Jak informuje Onet, dzień przed spotkaniem ze związkowcami, plan naprawczy przedstawiono grupie 20 posłów Prawa i Sprawiedliwości z woj. śląskiego, którzy zażądali spotkania z Sasinem i prezesem PGG Tomaszem Rogalą. To, że do spotkania doszło, potwierdził w rozmowie z portalem poseł Jerzy Polaczek. 

W propozycji zaprezentowanej przez Rogalę znalazła się likwidacja czterech kopalń - Wujek i trzech tzw. ruchów kopalni Rudna, zawieszenie wypłaty tzw. czternastej wypłaty na cztery lata oraz propozycja systemu wypłacania pensji (miałby on zależeć od kondycji finansowej spółki). 

Jak ustalił Onet, plan Rogali spotkał się z ostrym protestem ze strony posłów PiS, a spotkanie przerodziło się w awanturę. 

- Zarys założeń krótkoterminowych, kilkuletnich z perspektywy PGG, który został wczoraj zaprezentowany, jest w mojej ocenie nie do zaakceptowania - powiedział Polaczek w rozmowie z Onetem. 

Po tym, jak propozycje szefostwa PGG zostały we wtorek odrzucone przez związkowców, rzecznik MAP przekazał, że w ciągu kilku dni powołany zostanie wspólny zespół, który do końca września ma pracować nad nowym planem naprawczym dla Polskiej Grupy Górniczej.

Więcej o: