Wadim Tyszkiewicz nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. "Nie uważam go za swojego prezydenta"

Były prezydent Nowej Soli, a obecny senator Wadim Tyszkiewicz zapowiedział, że nie weźmie udziału w Zgromadzeniu Narodowym zwołanym w celu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta. Polityk zaznaczył, że powodem jest między innymi to, że według niego wybory nie były uczciwe ani demokratyczne.

Wadim Tyszkiewicz swoją decyzję ogłosił na Facebooku. Senator napisał, że nie weźmie udziału w Zgromadzeniu Narodowym i zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na drugą kadencję prezydentury. Polityk wyjaśnił też, że obecność na tym wydarzeniu nie jest obowiązkowa.

Senator Wadim Tyszkiewicz nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. "To nie bojkot, tylko wybór"

Były prezydent Nowej Soli zaznaczył, że według norm wprowadzonych w związku epidemią koronawirusa na sali nie zmieszczą się wszyscy zaproszeni. Według doniesień "Rzeczpospolitej" limity na to wydarzenie mają jednak zostać zniesione:

Z mojej strony to żadne 'bohaterstwo'. (...) Niech w tym wydarzeniu biorą udział ci, którzy 'nie chcą, ale muszą', a głównie ci, którzy uważają Andrzeja Dudę za swojego prezydenta i ci, którzy uważają, że te wybory były uczciwe i demokratyczne. Ja się do nich nie zaliczam. Ustępuję więc miejsca. To nie jest bojkot, to jest wybór

- napisał senator. Polityk przyznał też, że długo zastanawiał się nad podjęciem tej decyzji, jednak "sumienie nie pozwala mu" wziąć udziału w tym wydarzeniu.

Wadim Tyszkiewicz dodał, że Andrzej Duda już pięć lat temu przysięgał przestrzegać Konstytucji, a tymczasem "łamał ją świadomie, wielokrotnie służąc partii, a nie narodowi".

Na zaprzysiężeniu prezydenta obecni mogą być nie tylko członkowie Sejmu i Senatu, ale też byli prezydenci oraz ambasadorowie. Uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na drugą kadencję odbędzie się w czwartek 6 sierpnia o godzinie 10.

Zobacz wideo Czy druga kadencja Andrzeja Dudy będzie inna?
Więcej o: