PiS chce podzielić województwo mazowieckie. Michał Dworczyk: Prace są zaawansowane

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że prace nad ewentualnym podziałem województwa mazowieckiego są zaawansowane. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia dodał, że ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie kierownictwo polityczne Zjednoczonej Prawicy.

Minister Dworczyk powiedział, że projekt był zapowiadany przez Prawo i Sprawiedliwość od dawna. - Tego typu rozwiązania są stosowane na całym świecie. Często stolica kraju to bogate miasto, które ma wpływ nie tylko na region, ale również na cały kraj i dlatego wydziela się ją jako odrębne województwo - powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że warto rozważyć, czy korzystne dla mieszkańców będzie wprowadzenie takiego podziału również w Polsce.

Podział woj. mazowieckiego jeszcze w tym roku?

W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że projekt ustawy w sprawie podziału województwa mazowieckiego ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu. Jak donosi dziennik, Warszawa razem z przylegającymi do niej powiatami miałaby zostać wydzielona z mazowieckiego i stworzyć nowe województwo. Do pomysłu krytycznie odniosły się władze Mazowsza i Warszawy. Z ustaleń gazety wynika, że przeprowadzenie podziału oznaczałoby jesienne wybory na władze województw, co daje PiS możliwość przejęcia władzy na Mazowszu, którym teraz rządzi PO-PSL. 

Zobacz wideo Marcin Kierwiński o planach wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego: To swoista próba karania wyborców

Jak informowała "Rzeczpospolita", PSL jest bardzo zdeterminowany, by walczyć o region. - W PSL nikt nie zapomniał słów Beaty Mazurek, że trzeba nas anihilować - mówi cytowany przez dziennik jeden z ludowców. 

Więcej o: