Zwołano spotkanie kierownictwa PiS. Ryszard Terlecki: Będzie o planowanych zmianach w rządzie

W piątek 24 lipca odbędzie się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Szef klubu Ryszard Terlecki przyznał, że dotyczyć ono będzie planowanych zmian w rządzie.
Zobacz wideo Jak głęboka będzie rekonstrukcja rządu?

Ryszard Terlecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział, że w piątek zbierze się prezydium komitetu politycznego PiS, a głównym tematem spotkania będą zmiany w rządzie. Dodatkowo 6 sierpnia, po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy i "różnych uroczystościach", zorganizowane zostanie jednodniowe wyjazdowe posiedzenie klubu.

Rekonstrukcja rządu tematem dzisiejszego spotkania kierownictwa PiS

Zmiany w składzie rządu zapowiedział sam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W radiowej Jedynce polityk zaznaczył, że nastąpią one zaraz po wakacjach. Zmiany personalne dotyczyć będą niektórych ministerstw, ale nie obejmą stanowiska premiera. Spekuluje się m.in. na temat wymiany szefa resortu zdrowia - Łukasza Szumowskiego. Według nieoficjalnych doniesień na stanowisku miałby go zastąpić były marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Rząd będzie skonstruowany inaczej, w sposób, który zlikwiduje stan, w którym niektóre decyzje są podejmowane w kilku ministerstwach. To do niczego dobrego nie prowadzi - mówił Jarosław Kaczyński. Decyzję o rezygnacji ze stanowiska szefa MSZ podjął i ogłosił już Jacek Czaputowicz.

W czwartek 23 lipca szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że koalicjanci PiS z obozu Zjednoczonej Prawicy na jesieni stracą po jednym ministerstwie. Dotyczyć będzie to ministrów, którzy należą do Porozumienia Jarosława Gowina lub Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. "Gowinowcy" mają wpływ na Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a "ziobryści" na Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Środowiska.

Jak podaje WP.pl resort środowiska i klimatu mogą zostać połączone w jedno ministerstwo. W związku z tym posadę ministra mógłby stracić poseł Solidarnej Polski Michał Woś. Według "DGP" połączone mogą zostać też Ministerstwo Edukacji oraz MNiSW. Tym drugim resortem kieruje polityk Porozumienia Wojciech Murdzek, który na tym stanowisku zastąpił Jarosława Gowina.

Więcej o: