Komisja etyki miała zająć się m.in. środkowym palcem Lichockiej. Witek dwukrotnie odwołała posiedzenie

Już 38 spraw czeka w kolejce w sejmowej komisji etyki, w tym m.in. kwestia słynnego gestu posłanki PiS Joanny Lichockiej. Ostatnie posiedzenie zostało jednak odwołane przez marszałkinię Sejmu Elżbietę Witek, tak samo zresztą, jak wcześniejsze. - Zaczynam podejrzewać, czy to nie jest celowe działanie - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl przewodnicząca komisji Monika Falej (Lewica).

Komisja Etyki Poselskiej po raz ostatni zebrała się 18 czerwca. Podczas ostatniego posiedzenia zajmowała się propozycjami tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2021 rok.

Na kolejnym posiedzeniu posłowie mieli zająć się rozpatrzeniem sprawy zachowania posłanki PiS Joanny Lichockiej, która 13 lutego podczas posiedzenia Sejmu pokazała parlamentarzystom opozycji środkowy palec. Wniosek w tej sprawie złożyli posłowie KO i Lewicy.

W planach było również rozpatrzenie wniosku posła KO Macieja Laska ws. słów posła Konfederacji Grzegorza Brauna, które padły podczas jednego z posiedzeń sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Do dziś jednak komisja nie zajęła się tymi sprawami. Jak mówi portalowi Gazeta.pl przewodnicząca komisji Monika Falej z Lewicy, marszałek Sejmu Elżbieta Witek już dwukrotnie odwołała posiedzenie bez podania uzasadnienia. Ostatnie miało się odbyć we wtorek 21 lipca.

- Już kolejny raz proszę panią marszałek o termin, pani marszałek proponuje datę, a potem posiedzenie i tak jest odwoływane - mówi nam Monika Falej.

Jak twierdzi parlamentarzystka, z pism z sekretariatu Witek wynika, że wpływ na odwołanie posiedzeń ma mieć sytuacja związana z pandemią. Tymczasem posiedzenia innych komisji odbywają się normalnie. W dniu, w którym mieli spotkać się członkowie komisji etyki, obradowały m.in. Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Komisja Finansów Publicznych, Komisja Infrastruktury, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisja Zdrowia.

Zobacz wideo Lichocka pokazała w Sejmie środkowy palec. Cimoszewicz komentuje (wypowiedź z 14 lutego)

Posiedzenie sejmowej komisji etyki odwołane. "To mocno nie w porządku"

- Zaczynam podejrzewać, czy to nie jest celowe działanie. W czerwcu mieliśmy posiedzenie, które dotyczyło tematów dla Najwyższej Izby Kontroli i wtedy nie było problemu, żeby się spotkać - wskazuje Monika Falej.

Jak dodaje, na rozpatrzenie czeka 38 spraw, w tym dotyczące m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i samej Elżbiety Witek - To mocno nie w porządku wobec osób, które składają wnioski - podkreśla.

W poniedziałek późnym popołudniem zwróciliśmy się do Centrum Informacyjnego Sejmu z pytaniem o przyczyny odwoływania przez marszałkinię Sejmu Elżbietę Witek posiedzeń Komisji Etyki Poselskiej. Do tej pory (czwartek, godz. 18) nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Z informacji opublikowanej na stronie Sejmu wynika, że komisja ma zebrać się w piątek 24 lipca. Nie będzie rozpatrywała jednak wniosków dotyczących zachowania poszczególnych posłów. Zajmie się tym razem projektem planu pracy na kolejne pół roku, bo ma na to czas do końca miesiąca.

Więcej o: